Güney Kore Hükümeti Apple ve Google’dan Kripto P2E Oyunlarını Engellemesini İstedi

Güney Kore Hükümeti Apple ve Google’dan Kripto P2E Oyunlarını Engellemesini İstedi

Güney Kore hükümeti, hem Apple’dan hem de Google’dan ilgili uygulama mağazalarında oyna-kazan oyunlarını engellemelerini istedi. 

Yerel basında çıkan haberlere göre, hükümet iki teknoloji firmasına “para kazandıran oyunların” bir sonraki incelemeye kadar yayınlanmasına izin vermemeleri talimatını verdi. Hükümetin ayrıca blockchain tabanlı oyunları izlemeye başladığı bildiriliyor.

Güney Kore Kripto P2E oyunları inceleniyor

Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Oyun Yönetim Komitesi, bu oyunların dağıtımını engellemek için belirli operatörlere bir mektup gönderdi. 

Aktarılan bilgilere göre bu engellemeyi, ilk etapta uygulamaların kaydedilmesini engelleyerek gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Bundan dolayı Apple ve Google’a talepte bulunuyorlar.

Ancak bu tam bir yasak değil. Görünen o ki bu oyunlar piyasaya sürülebilir ancak önce Oyun Yönetimi Komitesi’nden bir puan almaları gerekiyor. İkincisi, yaş derecelendirmesi gibi faktörlere bakacaklar. Oyun Komitesi, bu yıl 15 blok zincir tabanlı oyunun sınıflandırmasını zaten iptal etti.

Oyna-kazan (P2E) oyunları şu anda son derece popüler ve 2021’in başından beri daha büyük bir varlık gösteriyor. Bu oyunlar, oyuncuların oyun içi etkinlikleri için para kazanmalarını sağlıyor ve özellikle Asya’da büyük ilgi görüyor.

Hükümetlerin de ilgisini çekmeye başlayan bu oyunlardan bazı oyuncuların hatırı sayılır miktarda para kazanabildiğine dair haberler de var.

Güney Kore kripto pazarını yakından izliyor

Güney Kore hükümetinin oyna-kazan oyunlarını kaldırmaya yönelik son hamlesi, yetkililerin kripto para piyasası üzerinde kontrol sağlamaya yönelik bir başka eylemi olarak nitelendiriliyor. Ülke, düzenleme konusunda en aktif ülkelerden biri oldu.

Güney Kore’nin aldığı önlemler arasında bir vergilendirme planı, gizlilik odaklı kripto paraları yasaklamak ve borsalardan resmi sertifika almalarını istemek yer alıyor. Milletvekilleri gerektiğinde katı cezai tedbirler almaktan çekinmiyorlar ve bu değişecek gibi de görünmüyor.