HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore Bankaları, Kripto Para Borsalarını İncelemeye Başladı

Güney Kore'deki borsaların faaliyetlerine devam etmek ve sözleşmelerini yenilemek için 24 Eylül'e kadar süreleri var.

Güney Kore özellikle son 1 ay içerisinde kripto para alanında pek çok düzenleme yaptı. Bunlardan en dikkat çekeni ise %20 vergi uygulaması oldu. Şimdide bankalar kripto para borsalarını incelemeye başladı.

Güney Kore’nin önde gelen bankalarından K Bank, Nonghyup Bank ve Shinhan Bank, sözleşmeleri bulunan dört büyük kripto para borsası için kara para aklama risk değerlendirmelerine başladı.

Basında çıkan haberlere göre Nonghyup Bank, Bithumb ve Coinone‘u değerlendirmeye başladı. Shinhan Bank’ta Korbit borsasını inceliyor.

Ek olarak K-Bank kara para aklamayla mücadele uyumu için Upbit’i değerlendiriyor. Bankalar, bilgi güvenliği yönetim sistemi sertifikalarını, temsilcileri, yöneticileri, çalışanların polis kayıtlarını, kara para aklamayı önleme sistemlerini ve iç kontrolleri gözden geçirecek.

Borsaların faaliyete devam etmek ve sözleşmeleri almak için 24 Eylül’e kadar süreleri var. Dört büyük borsanın, şu anda elinde banka sözleşmeleri tutan tek ticari platform oldukları belirtiliyor. 

KB Kookmin Bank, Hana Bank, Woori Bank ve Busan Bank, kripto para borsaları için hesap açmamaya karar verdiğinden daha küçük kripto borsaları zor bir durumda.

Eylül ayında piyasaya sürülecek olan Toss Bank’ta kripto para borsalarıyla çalışmayı planlamadığını resmi olarak duyurdu. Sektörden uzmanlar, birçok küçük ve orta ölçekli borsanın Eylül ayında banka hesaplarını kapatmasını bekliyor.

Dijital finans profesörü Lee Byung-uk konu hakkında şunları söyledi:

Bankanın perspektifinden durumu düşündüğümüzde, para aklama olayı riskinin uzak olması harika. Sözleşme yoluyla daha fazla müşteriden elde edilen ek kâr, bu riske değmeyebilir. Dolayısıyla bankaların bu konudaki tutumunu değiştirmeyeceklerine inanıyorum.”

Lee, küçük ve orta ölçekli borsaların banka hesaplarını kapatacağını ve dolayısıyla faaliyetlerini durduracağını düşünüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu