Güney Avustralya’daki Bir Uyuşturucu Baskınında Rekor Miktarda Kriptoya El Konuldu

Güney Avustralya’daki Bir Uyuşturucu Baskınında Rekor Miktarda Kriptoya El Konuldu

7NEWS Adelaide‘nin haberine göre, eyaletteki en büyük dark web uyuşturucu baskınında üç kişi (iki erkek ve bir kadın) Güney Avustralya polisi tarafından yakalandı.

Darknet, derin bir internet ağı olarak bilinmektedir ve genel olarak internetin %90’ını oluşturmaktır. Darknet sitelerine standart tarayıcılar ile girmek mümkün değildir.

Bu derin ağda sık sık yasa dışı faaliyetler yürütülüyor. O nedenle pek çok ülke Darknet pazarlarına geniş operasyonlar düzenliyor.

Yetkililer bir yığın nakit, bir motosiklet ve evlerde 700.000 Avustralya Doları (499.301 ABD Doları) değerinde rekor kıran bir kripto paraya el koydu. Ek olarak LSD ve kokain içeren çok sayıda uyuşturucu ele geçirildi.

Ortaya atılan iddialara göre suçlular, yurt dışından yasa dışı maddelerin ticaretini yapmak için karanlık web forumlarını kullandılar.

Aktarılan bilgilere göre uyuşturucu kaçakçıları gelecek yıl yargılanacak. Birkaç suçlamadan sonra şimdilik gözaltında tutuluyorlar.

Ağustos ayında Victoria Polisi, 2013 yılında ABD yetkilileri tarafından kapatılan meşhur İpek Yolu pazarıyla bağlantılı 8,5 milyon dolar (6 milyon dolar) değerinde Bitcoin’e el koydu. Kurucusu Ross Ulbricht, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Hatta bu konuya dair pek çok belgesel çalışması da yapıldı. Ek olarak geçen yıl Avustralyalı bir genç, posta yoluyla kokain, MDMA ve Ketamin gönderdikten sonra tutuklandı.