HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Afrika Fintech Çalışma Grubu, Kripto Para Sağlayıcılarının Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Belge Yayınladı

Güney Afrika'nın Hükümetler arası Fintech Çalışma Grubu (IFWG), ülkenin kripto para ekosisteminin düzenlenmesini talep eden yeni bir belge yayınladı.

Güney Afrika’nın Hükümetlerarası Fintech Çalışma Grubu’nun (IFWG) yayınladığı belgede kripto para hizmet sağlayıcılarının (CASP’ler) düzenlenmesi adına çeşitli önerilerde bulunuldu.

49 sayfalık belge ayrıca Güney Afrika politikası, kripto paralar ve ilgili faaliyetlere dair yasal ve düzenleyici pozisyon için 25 öneri ortaya koyuyor.

IFWG’ye göre, bu tavsiyelerden bazıları zaten uygulanıyor. Bu arada, belgede, IFWG’nin tavsiyeleri üç kapsayıcı kategoride gruplandırılmış.

Bu 3 kategoriden ilki kripto para sağlayıcılarının kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanı ile mücadeleyi (AML/CFT) hedefleyen yasal gerekliliklere uymasını tavsiye ediyor. Bu gereksinimler neticesinde 1818.00 USD (25 000.00 R) ve üzeri nakit işlemlerin raporlanması isteniyor.

Merkez Bankası Kolu Sınır Ötesi Kripto İşlemlerini İzleyecek

İkinci kategoride, IFWG, merkez bankasının Finansal Gözetim Departmanının (Finsurv) kripto paralar ve sağlayıcıları ile ilgili sınır ötesi finansal akışların izlenmesini ve düzenleyici sorumluluk üstlenmesini istediğini söyledi.

Belgede şunlar söyleniyor:

Kripto para alım-satım platformlarının merkez bankası finansal gözetim departmanı tarafından belirlenecek belirli limitlere tabi olarak yerel piyasaya satış amacıyla denizaşırı kripto varlıkları tedarik etmesine veya satın almasına izin vermek için borsa kontrol çerçevesi altında yeni bir muafiyet oluşturulmasını tavsiye ediyoruz.

Üçüncü kategoride, Güney Afrika’nın Hükümetler arası Fintech Çalışma Grubu (IFWG) kripto varlıklarının finansal ürünler olarak ilan edilmesini tavsiye ediyor.

IFWG Kripto Paraları Onaylamıyor

Bu arada IFWG, yeni belgenin yayınlanmasının herhangi bir kripto paranın onaylanması olarak yorumlanmaması gerektiği konusunda ısrar etti.

Bunun yerine, çalışma grubu, kripto para hizmet sağlayıcılarının resmi olarak yerel düzenleyici görev alanına dahil etme kararının bir dizi faktör tarafından yönlendirildiğini savunuyor.

Son olarak, IFWG, kripto para tüketicilerini maruz kaldıkları ürün ve hizmetlerle ilgili riskleri tam olarak anlamaya çağırıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu