Faydalı BilgilerHaberler

Grayscale Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Grayscale GBTC trust hakkındaki ayrıntılara bir göz atın.

Grayscale şirketi 2013 yılında, Bitcoin yatırımlarına giriş yaptı. Daha sonra bu hisselerin açık bir biçimde işlem görebilmesi için FINRA’dan onay talebinde bulundu ve bu onayı da aldı.

Bu onay sayesinde şirket, GBTC ürününün halka açık hisselerini alıp satabilecek hale gelmiştir. Bir geleneksel yatırım aracı gibi görünen bu hisseler esasında bir ETF özelliği taşımıyorlar.

Grayscale gibi dünyanın en büyük kripto para piyasasının varlık yönetim fonu olarak adım attığı bu sektörde finans dünyasını derinden etkileyerek kripto para birimlerinin Wall Street’te kabul görmesine zemin hazırladı.

Grayscale şirketinin, 23 milyar dolara yakın bir varlığı yönettiği ifade ediliyor. Şirketin yönettiği varlığın miktarı, her geçen gün büyümeyi sürdürüyor.

Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların temel kripto para birimine sahip olmadan Bitcoin hisseleri alıp satmalarını sağlamak için tasarlanmış bir yatırım aracıdır. Bu hisseler OTCQX üzerinde “GBTC” kodu ile yer almaktadır.

Ürüne yatırım yapabilmek için, minimum olarak GBTC 50 bin dolar altcoinlerde ise 25 bin dolarlık yatırım gerekiyor. Bu nedenle Grayscale Bitcoin Trust ürünü, genellikle dünyaca ünlü yatırımcılar ve kurumsal şirketler tarafından tercih ediliyor.

En son şirket raporlarına göre, GBTC hisselerinin en büyük 5 sahibi:

  • Ark Investment Management LLC, toplam 200 milyon $ değerinde 6.257.925 GBTC hissesi ile.
  • Horizon Kinetics Asset Management, 74,2 milyon dolar değerinde 2.319.090 GBTC hissesi ile.
  • Churchill Management Corp, 9,8 milyon dolar değerinde 309.330 GBTC hissesi ile.
  • 6,75 milyon dolar değerinde 210,945 GBTC hissesine sahip IFP Advisors Inc.
  • Toroso Investments LLC, 6,74 milyon dolar değerinde 212,328 GBTC hisseye sahip.

Grayscale Bitcoin Trust ilk olarak 2013 yılında Ripple gibi birçok popüler şirkete yatırım yapan Bitcoin ve blockchain yatırım şirketi olan Digital Currency Group’un (DCG) kurucusu ve CEO’su Barry Silbert tarafından kuruldu.

Coinbase, Coindesk, Circle, Kraken ve Chainalysis. Grayscale Bitcoin Trust, dünyanın en büyük dijital para varlık yöneticilerinden biri olan Grayscale Investments, LLC (Grayscale) tarafından desteklenmektedir.

GBTC fonu ilk dönemlerde sadece güvenli ve popüler olan Bitcoin’e yatırım yaptı. GBTC aracılığıyla, gerçek kripto para alım satım ve hold etmenin karmaşık durumunu ve güven sorununu ortadan kaldırmak için Bitcoin hisselerini hisse senetlerine benzer şekilde satın almalarını ve satmalarını sağladı.

Buradaki amaç kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılarına karmaşıklığı en sade şekilde sunarak BTC ile endeks olarak hisse senedine benzer yapıda ve kilit sürelerine bağlı olarak % oranın da pay alabilecekleri yatırım potansiyeli sunmaktır.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kullanıcılar dolaylı olarak bir borsaya kayıt olmalı ve genel prosedürleri uygulayarak ara yüz kısmında alım satım yapıp daha sonra özel cüzdanlara çekmek istenir ise bir çok adım gerekli olduğundan bu durum herkes tarafından kolayca kavranan bir durum olmayacağı için alternatif bir yol izlenmiş oldu.

Gri tonlamalı kripto trust diye adlandırılan durum ise belli hacmi ve altyapısına güven duygusu yüksek olan majör coinler dediğimiz altcoinlerden oluşmaktadır.

Bitcoin Cash (BCH), Grayscale Ethereum Trust (ETH), Grayscale Ethereum Classic Trust (ETC), Grayscale Litecoin Trust (LTC), Zcash Trust (ZEC) ve daha fazlası için yatırım hizmeti sunmaktadır.

Bitcoin’in yanı sıra altcoinler gibi yatırım araçlarının çeşitliliği kurumsal yatırımcıların pazara girmesi açısından olumlu bir durum oluşturmaktadır.

Buraya kadar Grayscale ve yatırım durumları hakkında bilgi edindikten sonra, şimdi piyasaya olan etkileri mevcut fonu hakkında bilgilendirme yapacağız.

570 bin civarında bir BTC ye sahipler. Bu fona yatırım yapmak isteyen kullanıcılar dolar yada BTC yatırımı yaparak burada 6 ay süreli kilit yapma zorunluluğu var ve bu trust yatırım fonuna yapılan ödemeler karşılığında kilit açılma durumu olmayıp daha doğrusu ”BTC açıldı buyurun BTC satışı yapabilirsiniz” diye bir durumdan ziyade GBTC olarak alınıp satılabilir bir ürüne sahip oluyor ve bu ürünü satıyorsunuz.

Çünkü alım yaparken BTC almadınız BTC’niz ve dolarınız karşılığında BTC ye endeks GBTC ye sahip oldunuz. Bu satışlar 18 temmuzdan ay sonuna kadar devam edecek. Geçmiş verilere bakacak olursak Ocak Şubat dönemlerinde 18 Temmuz’daki adetlere yakın 17 bin civarı GBTC serbestliği sağlanmış fakat kilitler genelde düşüş sonrası döneme denk gelmiş olduğunu inceledik. Burada doğrudan bir bağlantı olduğunu söylemek doğru olmasa da dolaylı olarak etki ettiğini ve tesadüf olmadığını söyleyebiliriz. Aralık ayındaki Tesla alımlarında etki edemediğini eklemek gerekir.

 

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu