Grayscale Dünyanın En Büyük Altın Fonunu Aştı

Grayscale Dünyanın En Büyük Altın Fonunu Aştı

Kısa Notlar

  • Grayscale, güncellenmiş varlıklarının yayınlanmasından sonra dünyanın en büyük altın yönetim fonunu aştı.
  • Kapak, çok yüksek enflasyon seviyelerini gösteren TÜFE raporundan hemen sonra geliyor.
  • Grayscale, SEC’den onay istediği için hedefinde bir Bitcoin spot ETF’sine sahip.

Büyük Çevirme

Bitcoin, 1 trilyon dolarlık bir varlık olarak sağlam bir şekilde piyasada yer etmiş ve piyasa değeri son iki haftadır bu rakamın üzerindedir. Yatırımcılar kendilerini geri çekilmeye hazırlarken, Tüketici Koruma Endeksi aylık enflasyon oranının %6,2 olduğunu gösterdi ve bu da Bitcoin’i 68 bin dolara yükseltti.

Rapordan şaşkına dönen Grayscale, AUM cinsinden değeri 60,8 milyar dolar olarak açıkladı. Grayscale Bitcoin Trust, 43.6 milyar dolar ile ürünlerin en büyüğü, Ethereum Trust ise 14,9 milyar dolar tutuyor. Güncelleme, Grayscale Investments’ın artık lider altın fonu SPDR Gold Shares‘i (GLD) geride bıraktığını ortaya koyuyor. SPDR Gold Shares, 59.26 milyar dolarlık net varlığa sahip ve şu anda Grayscale‘nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Flip ve son enflasyon ölçümleri, altının enflasyona karşı uygun bir hedge olarak gücüne dair bir şüphe gölgesi yarattı. Yükselen enflasyonun yanı sıra, Bitcoin ETF‘lerinin onaylanması, son zamanlardaki ters çevirmede ve özellikle Grayscale Bitcoin Trust’ın bir Bitcoin spot ETF’sine dönüştürülmesinde rol oynayabilir.

2019’da Grayscale, kripto para birimlerinin benimsenmesini artırmanın bir yolu olarak #Drop Gold kampanyasını başlattı. Kampanyanın başarısının ardından Grayscale CEO’su Barry Silbert, kampanyanın iyi harcanmış bir para olduğunu düşünmeye başladığını söyledi. Piyasaya sürülmesinden bu yana, kontrolündeki dijital varlıkların değeri iki katından fazla arttı.

Gerçek olan

BTC’nin piyasa değeri kısa süreliğine 1,3 trilyon doları aştığından, tüm piyasa kapitalizasyonunu gümüşe çevirdi ve odağını altına sabitledi. Altının tahmini piyasa değeri 11 trilyon doların üzerinde, gümüşün ise 1.3 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin ve tüm küresel kripto para piyasası değeri 3 trilyon doların altına düşüyor ve varlığı çevirmeden önce piyasa değerine 9 trilyon dolar daha eklemesi gerekecek.

Bazı uzmanlar, Bitcoin yükselirken enflasyonun altın fiyatının kademeli olarak düşmesinin tetikleyicisi olabileceğini savunuyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, kurumlara Bitcoin’i “üstün bir değer deposu” olarak atıfta bulunarak altın yerine Bitcoin’i benimsemeleri için çağrıda bulundu.

Bir milyarder ve seri yatırımcı olan Barry Sternlicht’in “altının bir tür değersiz olduğunu” söylediği ve hem Bitcoin hem de Ethereum’a sahip olduğunu ortaya çıkardığı aktarıldı.