Google Pay, Kripto Ödemelerini Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı

Google Pay, Kripto Ödemelerini Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı

Google, kripto alanına genişleme planlarıyla Google Pay‘i desteklemek için eski bir PayPal yöneticisini işe aldı.

Arnold Goldberg‘e, kripto da dahil olmak üzere finansal hizmetlere yönelik şirket çapındaki bir girişimin bir parçası olarak Google’ın ödemeler bölümünü yönetme görevi verildi.

Google’ın ticaret başkanı Bill Ready Bloomberg‘e şunları söyledi:

“Kripto çok dikkat ettiğimiz bir şey. Kullanıcı talebi ve satıcı talebi geliştikçe, biz de onunla birlikte gelişeceğiz.”

Google Pay, Android telefonlar, tabletler ve saatler dahil olmak üzere mobil cihazlarda uygulama içi, çevrimiçi ve temassız satın alma işlemlerine izin vermek için Google tarafından geliştirilen bir çevrimiçi ödeme sistemidir.

Ready, elden geçirmenin bir parçası olarak Google’ın dijital biletler, havayolu geçiş kartları ve aşı pasaportlarını içeren “kapsamlı bir dijital cüzdan” olmaya daha fazla odaklanacağını söyledi.

Haberi takiben, Bitcoin (BTC) fiyatı, Coinmarketcap‘a göre yazı yazılırken 41.887 $’a düşmeden önce 42.478 $’a (24 saatlik en düşük 41.254 $’dan) yükseldi.

Google, 2021 yılına kadar birkaç kripto şirketiyle ortaklık kurarak oldukça uzun bir süredir kripto alanında araştırmalar yapıyor. Ready, şirketin daha fazla kripto şirketiyle daha fazla ortaklık sürdürmeyi planladığını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Sayesinde Kanada’da Bir Restoran Zinciri Pandemi Sürecini Kayıpsız Geçirdiğini Açıkladı

Google Pay’in Geliştirilmesi İçin Daha Önce de Ortaklıklar Kuruldu

Nisan 2021’de Google Pay, küresel kripto borsası Gemini ile yeni bir ortaklık duyurdu. Güncelleme, Gemini kullanıcılarının bir banka veya kredi kartındaki itibari para birimini kullanarak Google Pay üzerinden Bitcoin satın almalarına izin verdi.

Teknoloji devi ayrıca Haziran ayında Coinbase ile ortaklık kurarak borsa müşterilerinin Coinbase Kartlarını kullanarak Google Pay aracılığıyla mal ve hizmetler için ödeme yapmalarını sağladı. Kullanıcılar ayrıca alışverişleri için %4’e varan kripto para iadesi kazanabiliyorlar.

Ekim ayında, kripto borsası Bakkt ve Google arasındaki bir ortaklık, borsa müşterilerinin Google Pay cüzdanları aracılığıyla belirli kripto para birimlerini kullanarak mal ve hizmet satın almalarına izin verdi.

Paypal’a gelince, fintech şirketi kendi stabilcoin‘inin yaratılmasını araştırırken bir kişi geride kalacak gibi görünüyor. Bu ayın başlarında Paypal, geliştirici Steve Moser’ın ilk olarak platformun iPhone uygulamasının kaynak kodunda bulduğu “PayPal Coin”i piyasaya sürme planlarını doğruladı.