Goldman Sachs, Bitcoin’in Neden Artış Oranına Karşı Son Derece Hassas Olduğunu Açıklıyor

Goldman Sachs, Bitcoin’in Neden Artış Oranına Karşı Son Derece Hassas Olduğunu Açıklıyor

Ana akım benimsemeye ulaşma fikri kripto para topluluğu için her zaman cezbedici olsa da, bazı olumsuzlukları da var.

Zach Pandl tarafından yönetilen bir grup Goldman Sachs analisti, yakın tarihli bir araştırma notunda, amiral gemisi kripto para biriminin geleneksel finans sektöründeki artan varlığının onu makroekonomik faktörlere karşı giderek daha duyarlı hale getirdiğini yazıyor.

Bu, kripto para piyasasının artık varlığın varsayılan çeşitlendirme özelliklerini azaltan Federal Rezerv‘in para politikasına bağlı olduğu anlamına geliyor.

Bu ayın başlarında, Bitcoin ve Nasdaq Bileşik endeksi arasındaki korelasyon, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler, bu durumu kripto para birimlerinin artan ana akım kabulüne bağlıyor:

”Son iki yılda, Bitcoin daha geniş bir kabul gördüğünden, makro varlıklarla olan korelasyonu arttı.”

Fed, yıllardır son derece uyumlu para politikasının ardından bu Mart ayında kısa vadeli faiz oranını ilk kez artıracağının sinyallerini verdi. CNBC Fed Anketi, merkez bankasının bu yıl en az üç kez oranları artırmasının beklendiğini tahmin ediyor.

Goldman, Fed’in bu yıl en az dört kez faiz artıracağını tahmin ederken, bazı yatırımcılar beş kez olabileceğini düşünüyor. Bunun varlık fiyatları için iyiye işaret etmesi elbette beklenmiyor.

Aralık 2018‘de gerçekleşen son artırımın üzerinden üç yıldan fazla zaman geçti. Fed, Aralık 2015‘ten Aralık 2018‘e kadar olan üç yıllık dönemde oranları dokuz kat artırdı.