Barrick Gold Corp.’un CEO’su, Yatırımcıların Enflasyona Karşı Riskten Korunmayı Kripto Paralarla Değil Altınla Tercih Ettiğini Söyledi

Barrick Gold Corp.’un CEO’su, Yatırımcıların Enflasyona Karşı Riskten Korunmayı Kripto Paralarla Değil Altınla Tercih Ettiğini Söyledi

Kanada merkezli Barrick Gold Corp.’un CEO’su Mark Bristow, kısa süre önce altının aşağı yönlü riskinin çok az olduğunu ve enflasyona karşı korunmak isteyen yatırımcıların değerli metali kripto para birimleri yerine seçeceğini savundu.

CEO, bazı analistlerin değerli metalin 2022’nin 4. çeyreğinde ortalama 1,683 dolar olacağını tahmin etmesine rağmen bu yorumları yaptı.

2021 yılına 1.900 doların üzerinde işlem görmeye başlayan altın fiyatı, yılı yaklaşık %4 düşüşle kapattı. Bir rapora göre, metalin 2021’deki geri çekilmesi, enflasyon oranlarının yükseldiği bir döneme denk geldi.

Ancak değerli metalin 2021’in başından bu yana kayda değer düşüşüne rağmen, Bristow bir röportajda altının aslında daha doğru ilerlediği konusunda ısrar etti. Bristow “Risk yukarı yönlü. Aşağı yönde çok fazla risk olduğunu düşünmüyorum, ”dedi.

Kripto-Altın Tartışması

Daha önce “artık kimse itibari paraya inanmıyor” diyen CEO, altın-kripto tartışması hakkındaki görüşlerini bir kez daha paylaştı:

”Altına ve değerli doğasına bakın. Şu anda içinde bulunduğumuz gibi dinamik bir aşamadaysanız altın her zaman daha iyidir.”

Yine de, Bristow’un iyimser görüşlerine rağmen, altın fiyatı 2022‘nin başından bu yana ortalama 1.850 doların altında kaldı. Bu rakam, değerli metalin Ağustos 2020’de görülen 2.070 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek fiyatından 200 dolardan fazla bir düşüşe tekabül ediliyor.