Gelecek yıl bir Tayland CBDC’sinin piyasaya sürülmesi pek olası değil

Gelecek yıl bir Tayland CBDC’sinin piyasaya sürülmesi pek olası değil

Tayland Merkez Bankası yetkilileri geçtiğimiz günlerde CBDC girişimleri için ilk pilotları 2022’nin sonlarına ertelemeyi planladıklarını duyurdular.

Çin’in kendi eCNY’si karşısında jeopolitik duruşun bir parçası olarak CBDC çabalarını hızlandıran Japonya’nın veya SWIFT’den kopabileceğinden korkan Rusya’nın aksine, Tayland’ın çabaları hızlandırma ihtiyacı aynı değil.

Reuters tarafından yakın tarihli bir rapora göre Tayland, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin uygulanmasında yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım sergileyecek. Aktarılan bilgilere göre gelecek yıl bir Tayland CBDC’sinin piyasaya sürülmesi pek olası değil.

Yetkililer şimdi, başlangıçta yılın ikinci çeyreğinde yapılması planlanan dijital baht testlerinin aslında 2022‘nin sonlarında gerçekleşeceğini söylüyorlar.

Merkez bankası müdür yardımcısı Kasidit Tansanguan, ülkenin bir CBDC geliştirme konusunda yavaş ilerleyeceğini dile getirdi.

Tansanguan “Tayland, diğer bazı ülkelerde olduğu gibi fon transferleri veya ödemelerle ilgili bir sorunu olduğu için verimlilik ve sağduyu sağlamak adına perakende CBDC’de hala kademeli bir adım atabilir” dedi ve perakende CBDC’nin amacının rekabet etmek olmadığını vurguladı. 

Reuters, projenin 10.000 beta test kullanıcısından oluşan bir kullanıcı tabanında para yatırma, çekme ve transferleri deneyeceğini ifade etti.

Tayland Bankası tarafından Nisan 2021‘de yayınlanan bir teknik incelemede banka, Tayland vatandaşlarına “güvenilir bir dijital para birimi biçimi” sağlamak için bir CBDC oluşturmayı planladığını açıklıyor.

Bunun yanında mevcut dijital para birimlerinin ulus ötesi yapısını vergi uygulamaları için bir sorun olarak görüyor. Raporda ayrıca sınır ötesi havalelerin iyileştirilmesine atıfta bulunuluyor.