Gary Gensler: Halkın Çıkarları İçin Kripto Borsalarıyla İç İçeyiz

Gary Gensler: Halkın Çıkarları İçin Kripto Borsalarıyla İç İçeyiz

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ajansın halkın çıkarlarını korumak için dijital varlık borsaları ile koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Bloomberg ile yeni bir röportajda Gensler, SEC’in gündeminin bir parçasının, mevcut birçok dijital varlık üzerinde düzenleyici kesinlik oluşturmak için kripto borsalarıyla iletişim kurmak olduğunu söylüyor.

“Ajans gerçekten sadece yatırımcıları ve bu tokenlerin birçoğunu araştırıyor, herhangi birini önceden yargılamaya çalışmıyor; ancak bu tokenlerin çoğu menkul kıymet özelliklerine sahip.

Halktan para topluyorlar ve halk başkalarının çabalarına dayalı kârlar bekliyor, bu yüzden bir dizi eylem getirdik. Çeşitli kripto platformlarıyla, borsalarla, kredi verme platformlarıyla birlikte çalışmaya, kaydolmaya ve yatırımcının kamu için korunmasını sağlamak için kural setimizi nerede ayarlayabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz.”

Gensler, kripto platformlarının büyük olasılıkla kayıt dışı menkul kıymetlere erişim sağladığını ve düzenleyici güncellemelere ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Başkan’a göre, sektördeki firmalar mevzuata uyumu sağlamak için SEC ile iletişim kurmak için inisiyatif almalı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Paralar ABD’li Siyasetçileri Kutuplaştırıyor

“Bir platformsanız ve bu platformda 75, 100 veya bazen 5.000 tokeniniz varsa, olasılıklar bunlardan birkaçı ve belki de birçoğu menkul kıymet olarak adlandırılan şeydir…

Konu şuraya geliyor: Halktan para mı topluyorsunuz ve halkın başkalarının çabalarına dayalı olarak kâr beklentisi mi var? Bu noktada başkanlığını yapmaktan onur duyduğum kuruluş ve selefim Jay Clayton‘la birlikte, yatırımcı korumasını sürdürmeye çalışacak ve bu daha fazla yaptırım eylemi getirmek anlamına gelirse, bunu yapacağız; ancak olması daha iyi olur. Bu platformlar bizimle çalışır ve menkul kıymetler yasalarına tabi olurlar.”