HaberlerKripto Para Haberleri

Gana Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dijital Para Birimi Pilot Uygulamasının Eylül’de Başlayacağını Açıkladı

BOG'nin başkan yardımcısı Maxwell Opoku Afari, dijital para biriminin kullanımına ilişkin onayın pilot uygulama aşamasının sonucuna bağlı olacağını söyledi.

Gana Merkez Bankası (BOG), dijital para birimini tanıtmanın ileri aşamalarında olduğunu duyurdu. BOG başkanı Ernest Addison, merkez bankasının dijital parayı (CBDC) tanıtma hamlesinin, gelişmekte olan finansal teknolojileri benimseme konusunda Afrika’nın lideri olarak konumunu koruma hedefine uygun olduğunu söyledi.

Yerel medya kuruluşu olan Ghanaweb’in aktardığı bilgilere göre, başkan yardımcısı Gana’nın dijital Cedi’yi Eylül 2021‘de denemeye başlayacağını açıkladı.

[affiliate_news2 id=”3861″]

Gana Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Opoku Afari, iki günlük bir gazetecilik eğitim etkinliğinin başlamasının ardından yaptığı konuşmalarda, dijital bir Cedi‘nin ülkedeki finansal işlemleri artıracağını öne sürdü.

Yayınlanan bir rapora göre, Opoku Afari konu hakkında şunları söyledi:

Dijital para birimi, dijital ödeme ve finansal hizmetlerin ihtiyaçlarını kabul eden merkez bankasının bir parçasıdır. Bu sayede Bank of Gana, dijital işlemlere daha fazla değer katabileceğimiz bir platform sunacak.

Başkan yardımcısı ayrıca BOG’un tüm güvenlik özellikleriyle gelen bir dijital para birimi tasarlamak için yoğun çalışmalar yaptığını söyledi.

Birçok Afrika merkez bankası, CBDC araştırmalarının veya pilot uygulamalarının farklı aşamalarını bildirmiş veya açıklamış olsa da, BOG, kendi yol haritasının zaman çizelgelerine bağlı kalırsa, kıtadaki dijital para birimini fiilen kullanıma sunan ilk merkez bankalarından biri olacak.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu