HaberlerKripto Para Haberleri

Gana Bankası, Dijital Para Birimi Pilot Programını Giesecke+Devrient Şirketi İle Yapacak

Menkul kıymet basımı konusunda uzmanlaşmış olan Giesecke+Devrient, CBDC'lerin pilot uygulaması alanında giderek daha fazla ön plana çıkıyor.

Gana Bankası (BoG), bir Alman para birimi teknolojisi sağlayıcısı olan Giesecke+Devrient (G+D) şirketi ile ortaklık kurarak merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine yönelik önemli bir adım daha atıyor.

G+D, anlaşmanın bir parçası olarak, Gana’nın ulusal para birimi Cedi‘nin dijital bir biçiminin ihracına öncülük etmek için Filia olarak bilinen tescilli CBDC çözümünü sağlayacak.

Dijital para birimi, yerel bankalar, yatırımcılar, ödeme hizmeti sağlayıcıları, tüketiciler ve diğer ilgili taraflarla yapılacak bir denemede test edilecek.

Proje, Gana’nın 30 milyon nüfuslu ülke için verileri ve devlet hizmetlerini dijitalleştirmeyi amaçlayan “Dijital Gana Gündemi” stratejisinin bir parçası. E-cedi olarak da bilinen dijital cedi, ülkenin geleneksel ulusal para birimini dijital bir alternatif olarak tamamlamayı amaçlıyor.

Yapılan duyuruya göre CBDC, banka hesabı, sözleşme veya akıllı telefon olmadan ödemeleri kolaylaştıracak. BoG Başkanı Ernest Addison, e-cedi’nin merkez bankası tarafından yönetilen sağlam, kapsayıcı, rekabetçi ve sürdürülebilir bir finans sektörü yaratmak için harika bir fırsat sunduğunu söyledi.

Ek olarak Gana Başkan Yardımcısı Mahamudu Bawumia geçtiğimiz günlerde Afrika hükümetlerinin kıta genelinde ticareti kolaylaştırmak için dijital para birimlerini benimsemesi gerektiğini söyledi.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz! Daha fazla kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu