Galoy, El Salvador Projesini Kopyalamayı Hedefliyor

Galoy, El Salvador Projesini Kopyalamayı Hedefliyor

Galoy (açık kaynaklı, Lightning Network uyumlu Bitcoin Beach cüzdanını yaratan girişim), operasyonlarını hızlandırmak ve Bitcoin bankacılık platformunu daha fazla topluluğa, işletmeye ve hükümete sunmaya yardımcı olmak için kısa süre önce 3 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu tamamladı.

Miami merkezli Galoy, Ekim 2020’de El Salvador sörf kasabası El Zonte‘de konsept kanıtı olarak Bitcoin Beach’i piyasaya sürdü. Cüzdan, Bitcoin tabanlı bir ekonomi yaratmaya çalışan yerel Bitcoin Beach projesini destekliyor. Galoy’un web sitesine göre cüzdanın 6.000’den fazla kullanıcısı var.

Bitcoin Beach, ülkede Bitcoin’i yasal ihale haline getiren bir yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Eylül 2021’de piyasaya sürülen El Salvador’un devlet destekli cüzdanı Chivo‘dan farklı. Chivo açık kaynak değil.

Galoy’un Tohum Turuna Katılan Katılana

Şirketin 15 Aralık’ta duyurulan tohum turuna Craft Ventures, Kingsway Capital, Trammell Venture Partners ve Balaji Srinivasan katıldı. Fulgur Ventures, Bitcoiner Ventures, Vijay Boyapati ve Brad Mills de tura katıldı.

Galoy’un pazarlama direktörü Andrew Begin, şirketin finansmanı Bitcoin Beach cüzdanını daha geniş bir kitleye ulaştırmak için kullanmayı planladığını söyledi. Bölgede cüzdanı kullanan iki yeni Bitcoin tabanlı topluluk projesine dikkat çekti: Kosta Rika‘daki Bitcoin Jungle, kendi cüzdanını oluşturmak için Galoy’un açık kaynak kodunu kullandı ve Guatemala‘daki Bitcoin Lake, Bitcoin Beach cüzdanının kendisini kullanıyor.

Begin, “Kavram kanıtı olarak başladığımız şeyi gerçekten büyütüyoruz” dedi ve “Bitcoin Beach cüzdanı yerel liderlikle kendi şirketine dönüşüyor” diye ekledi. Cüzdanı kullanmakla ilgilenen şirketler veya hükümetler belirtmedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Stablecoin Rezervi, Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri Kar Ettikçe Yükseliyor

Galoy’dan yapılan bir basın açıklamasına göre, teknolojisi “herhangi bir topluluk, şirket veya hükümetin Bitcoin ve Lightning kullanarak bankacılık hizmetleri sunmasını” sağlamak için tasarlandı. Şirket, açık kaynaklı platformunun bir arka uç API, satış noktası uygulamaları, mobil cüzdanlar, uyumluluk araçları ve yönetim kontrolleri içerdiğini söylüyor. Aynı zamanda “Hizmet Olarak Bankacılık” dediği şeyi sunuyor.

Begin sözlerine “Galoy banka olma niyetinde değil. Başkalarının El Salvador’da El Zonte’de gördüklerimizi tekrar etmesi için bir yazılım, altyapı sağlamak istiyoruz” diye devam etti. “Bu nedenle, platformu gerçekten daha geniş bir kitleye dünya çapında doğru yerlere getirmek için operasyonları ve ekip geliştirmeyi ölçeklendireceğiz.” dedi.