G20 Ülkeleri Kripto Para Politikası Oluşturuyor!

G20 Ülkeleri Kripto Para Politikası Oluşturuyor!

G20 ülkeleri, daha güzel global düzenleme için kripto para piyasası üzerinde ortak siyaset oluşturmayı hedefliyor. Açıklamalar, Hindistan’ın başkanlığında birinci defa 13-15 Aralık tarihlerinde Bengaluru’da düzenlenen toplantıdan geldi.

G20 ülkeleri, global düzenleme için ortak kripto para siyaseti oluşturacak

G20 ve merkez bankası vekilleri, Hindistan’ın başkanlığında birinci kere 13-15 Aralık tarihlerinde bir ortaya geldiler. Hindistan’ın ekonomik işler sekreteri Ajay Seth Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, G20 ülkelerinin daha yeterli global düzenleme için kripto paralar hakkında ortak bir siyaset oluşturmayı hedeflediğini söyledi. Ortak siyasetin oluşturulması için kripto paraların iktisat, para siyaseti ve bankacılık bölümü üzerindeki tesirlerinin incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Seth, şunları söylüyor:

Yönetmelik, alınan siyaset görüşünden hareket etmelidir. Aslında, masaya konulan önceliklerden biri, ülkelerin kripto paralara siyaset yaklaşımı için bir fikir birliği oluşturmasına yardımcı olmaktır.

Kripto borsası FTX’in çöküşü, kripto piyasasının daha güzel denetlenmesi davetlerine yol açtı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FTX, 11 Kasım’da resmen iflasını duyurdu. Akabinde, Aralık ayında eski CEO Sam Bankman-Fried (SBF) tutuklandı. ABD hükümeti ve düzenleyiciler, FTX ve Bankman-Fried aleyhine çeşitli dolandırıcılık suçlamaları getirdi.

IMF’den müdür yardımcısının global kripto standartları konusunda düşünceleri

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) genel müdür yardımcısı Gita Gopinath Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın başkanlığındaki G20’nin üç alanda ilerleme kaydedebileceğini söyledi:

  • Borç yönetimi
  • Kripto düzenlemesi
  • İklim finansmanı

Gopinath, kripto düzenlemeleri için global olarak kabul edilmiş normların gerekli olduğunu söylüyor. Açıklamalarında, Kasım ayındaki iflasların akabinde düzenleyici tutumada yer verdi:

Son vakitlerde gördüğümüz kripto erimesinden sonra, düzenleme konusunda milletlerarası kabul görmüş standartlara muhtaçlığımız olduğu açık. Bu cephedeki ilerleme, 2023 yılına kadar bunu başarmak somut bir sonuç olacaktır.

Hindistan, CBDC’lere yönelik uygulamalarını başlattı

Seth ayrıyeten Çarşamba günü yaptığı açıklamada, G20’nin tartışacağı ana gündemlerden birinin CBDC’ler global kullanımı olduğunu söyledi. CBDC’ler, merkez bankası bankaları tarafından desteklenen kripto para üniteleridir. Hindistan’ın merkez bankası Hindistan Merkez Bankası, hem toptan hem de kişisel dijital rupi çalışmalarını başlatmıştı. 1 Aralık’ta başlayan pilot uygulama dört kentte uygulanıyor. Akabinde Hindistan genelinde dokuz kenti daha kapsayacak formda genişleyecek.

Bu ortada, Hindistan Merkez Bankası, süreçlerin bireyden bireye (P2P) yahut kişi olabileceğine dikkat çekti. Açıklamalarda, bankaların sunduğu cep telefonlarında saklanan dijital cüzdan aracılığıyla rupi ile süreç yapabilecekleri yer aldı.

Kaynak: Kripto Koin