FTX’ten Sonra Bu 2 Kripto Para Şirketine Dava Şoku!

FTX’ten Sonra Bu 2 Kripto Para Şirketine Dava Şoku!

FTX, kripto para piyasasında büyük bir krize neden oldu. Son haberler, piyasada kriz yaşayan tek şirketin o olmadığını gösteriyor. İşte detaylar…

Finder, kripto para ünitesi nedeniyle dava edildi

Finder.com, Avustralya’nın finansal hizmetler düzenleyicisi tarafından gerekli lisans olmadan kripto para getirisi getiren bir eser sunduğu teziyle dava ediliyor. Kasım ayında Block Earner’a karşı açılan davanın akabinde düzenleyici tarafından amaç alınan ikinci mahallî kripto getirisi eseri sağlayıcısıdır. Avustralya Menkul Değerler ve Yatırım Komitesi (ASIC), Finder.com’un lokal olarak kayıtlı bir kripto para ünitesi servisi olan yan kuruluşu Finder Wallet’a karşı 15 Aralık’ta dava açtı.

ASIC, Finder Earn eserinin lisanssız bir finansal eser olduğunu ve Finder Wallet’ın eser ifşa gerekliliklerini ihlal ettiğini ve finansal eserlerin maksatlı bir halde dağıtılmasına ait yükümlülüklere uymadığını argüman etti. Finder Earn, kullanıcılara Avustralya dolarına sabitlenmiş stablecoin True AUD (TAUD) yatırmaları için yıllık %4,01 ile %6,01 ortasında bir getiri sunuyordu. ASIC, eserin Avustralya Mali Hizmetler (AFS) lisansı gerektiren bir tahvil olduğunu tez etti.

Kripto alanına açık mesaj

Finder Earn’ün “kendilerine uygun olmayan” bir eser sunulmuş olabileceği için “tüketicileri potansiyel ziyana maruz bıraktığını” tez etti. Finder bu değerlendirmeye katılmıyor. Bir sözcü, “Finder Earn’ün Kasım 2021’de kullanıma sunulmasından bu yana, ASIC ile proaktif bir formda ilgi kurduk ve tüm ASIC bilgi talepleriyle tam bir işbirliği yaptık,” tabirlerini kullandı.

Hem ASIC hem de Finder.com’un sözcüsü, Finder Earn’ün sona ermesinin akabinde tüm kullanıcı fonlarının büsbütün iade edildiğini söyledi. Finder, davaya itiraz edip etmeyeceği sorulduğunda “bu bahis artık mahkemede olduğu için daha fazla yorum yapmayacağını” söyledi. ASIC’in lider yardımcısı Sarah Court yaptığı duyuruda, “endüstriye iletisi açık – bir teklifin kripto varlıkla ilgili bir eser içermesi, mevcut düzenleyici rejimin dışında kalacağını garanti etmez” dedi. ASIC’in Finder.com’a karşı açtığı dava, kripto finansal eserlere ve bunları sağlayan firmalara karşı aylar içinde üçüncü davasını oluşturuyor.

Silvergate, FTX ve Alameda dramasından etkilendi

Silvergate Bank, Silvergate Capital Corporation ve Silvergate CEO’su Alan Lane aleyhine, güç durumdaki kripto şirketleri FTX ve Alameda Research tarafından tutulan hesaplarla ilgili olarak California Güney Bölge Mahkemesinde toplu dava açıldı. Dava, Silvergate’i FTX kullanıcı mevduatlarını Alameda’nın banka hesaplarına yatırmadaki argüman edilen rollerinden sorumlu tutmayı amaçlıyor.

Dava, kendisi ve tıpkı durumda olan diğerleri ismine davacı Joewy Gonzalez tarafından açılmıştır. Davaya nazaran, platform yatırımcılara “değer kazandıkça varlıkları inançlı bir halde depolayabileceklerine, nakde çevirebileceklerine yahut başka varlıklarla takas edebileceklerine” kelam verdiği için, davacı birikimlerini FTX borsası aracılığıyla kriptoya yatırdı.

Dava, Silvergate’in FTX’in hileli faaliyetlerine ve borsaların mütevelli vazifesini ihlallerine uygunsuz transferler, ödünç kullanıcı fonları ve gelen fonlar yoluyla yardım ve yataklık ettiğini argüman ediyor. Davaya nazaran Silvergate, “FTX’in yatırım dolandırıcılığını ilerletme” rolünden sorumlu ve davacıya ve başka yatırımcılara olan borçlarını iade etme yükümlülüğüne sahip.

Kaynak: Kripto Koin