FTX CEO’su Sam Bankman Fried: ”Kripto para türevleri biraz yanlış anlaşıldı”

FTX CEO’su Sam Bankman Fried: ”Kripto para türevleri biraz yanlış anlaşıldı”

20 yaşındaki kripto para milyarderi Sam Bankman Fried, “İnsanlar türevlerde spottan daha fazla kripto para ticareti yaptığını fark edecek, ki bu doğru” ifadelerini kullandı.

Fried konuşmalarının devamında “Ama bu, dünyadaki her varlık sınıfı için geçerlidir.” dedi. FTX CEO’su, türevlerin piyasaları daha verimli hale getirdiğine dikkat çekti.

Başarılı yönetici, kripto para vadeli işlemleri gibi türevlerin bazen zorunlu tasfiyelere yol açan kaldıraçlı pozisyonları kolaylaştırabileceğini itiraf etti.

Fried, Temmuz ayında FTX’te kaldıraç limitlerini düşürmesinin nedeni olarak bunu belirtti. Bu hareket ertesi gün rakip kripto para borsası Binance tarafından da uygulandı

Bankman Fried, borsasının başlangıçta kaldıraçlı ticaretten yoksun olduğunu kabul etmesine rağmen, kullanıcılarının bu şekilde platformu kullanmayı reddettiklerini söyledi.

Bununla birlikte, aşırı alım satım durumlarının 100 faktörle çarpılmasının ardından, aşırı kaldıracın kırılganlığına ilişkin endişeler olduğunu dile getirdi. Ardından üst sınırı 20 katına indirdi.

Bankman Fried, “Bu düzeyde bir kaldıraçla koyduğunuz herhangi bir pozisyon, verimli piyasalar için kesinlikle çok önemli olamaz ve bu, kripto para piyasasının sağlığı için iyi olduğunu düşündüğüm bir şey değil” dedi.