FTX bağımsız iflas incelemesinden geçecek

FTX bağımsız iflas incelemesinden geçecek

ABD 3. Temyiz Mahkemesi’nin Cuma günü verdiği karara nazaran, FTX’in Kasım 2022’deki çöküşünü soruşturmak üzere bağımsız bir iflas denetçisi atanacak. Karar, evvelki bir kararın bozulmasının akabinde geldi ve ABD Adalet Bakanlığı gözlemcisinin, davadaki önemli kamu çıkarını ve 10 milyar dolarlık müşteri varlığının zimmete geçirildiği savı da dahil olmak üzere FTX’in iflasının büyüklüğünü münasebet göstererek yaptığı talebi izledi.

Bir müfettişin atanması, FTX’in 11. Kısım tekrar yapılanması sırasında borçluların ve alacaklıların korunmasını sağlamak için bir adım olarak görülüyor. Üç yargıçlı panel için yazan Devre Yargıcı L. Felipe Restrepo, çöküşün global yatırımcılar ve daha geniş kripto para ünitesi sanayisi üzerindeki önemli tesirinin altını çizdi.

Adalet Bakanlığı’nın bir kesimi olan ABD Mütevellisi, FTX’in çöküşünden evvel argüman edilen dolandırıcılık ve berbat idareye ait bağımsız bir soruşturmayı savunarak, bunun sırf alacaklılara ve mevcut idareye bırakılamayacak kadar kritik olduğunu düşündü. Sam Bankman-Fried’den CEO’luk vazifesini devralan John Ray, teminatsız FTX alacaklılarından oluşan bir komite ile birlikte, bir müfettiş atanmasına karşı çıkmış, bunun maliyetli ve gereksiz olacağını ve potansiyel olarak dağıtım için mevcut fonları azaltacağını savunmuştu.

Bu son mahkeme kararı, Delaware, Wilmington’daki ABD İflas Yargıcı John Dorsey’in, FTX’in bir incelemenin maliyetinin 100 milyon doları aşabileceği tarafındaki görüşüne katılan Şubat 2023 tarihli kararını bozuyor.

Enron’un 2001 yılındaki iflasının idaresindeki rolüyle tanınan John Ray, Bankman-Fried’in ayrılmasının akabinde FTX’in başına geçti. Bankman-Fried 2 Kasım’da yedi dolandırıcılık ve komplo cürmünden karar giymiş, savcılar onu Alameda’daki hedge fonunu desteklemek için FTX müşterilerinden milyarlarca doları zimmetine geçirmekle suçlamıştı. Cezası 28 Mart’ta verilecek ve mahkumiyet kararının temyize götürülmesi bekleniyor.

FTX’in avukatlarından, alacaklılar komitesinden ve Adalet Bakanlığı’ndan temyiz mahkemesinin kararına ait karşılıklar çabucak alınamadı. Dava In re: FTX Trading Ltd, 3rd U.S. Circuit Court of Appeals, No. 23-2297 altında kayıtlıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR