Altcoin Haberleri

FTX-Alameda’nın Gizemli Eski CEO’su Sam Trabucco Kimdir?

Sam Trabucco, Ağustos ayında ticaret şirketi Alameda Research’deki CEO misyonunu bıraktı. Ayrılırken, “Ama Alameda’da bir şey öğrendiysem, o da nasıl yeterli kararlar verileceğidir. Bu benim için gerçek karar” dedi. Lakin artık gözler yine ona çevrildi zira FTX-Alameda eski CEO’su, Alameda ve FTX’in çöküşüne yol açan büyük kararlara imza attı. Ayrıyeten, FTX iflasından yalnızca birkaç ay evvel istifa etti.

Sam Trabucco kimdir?

Sam Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX, beklenmedik bir anda gelen iflasla tüm piyasayı sarstı. Evvel borsa, yavaş da olsa para çekme süreçlerini askıya aldı. Bunun akabinde, yalnızca 10 gün sonra iflasını ilan etti. Bu, aslında FTX’e ilişkin olan Alameda Research’ün iflas ettiğine dair bir rapordan sonra geldi. CoinDesk’in Ekim ayında bildirdiğine nazaran, 8 milyar dolarlık yükümlülüğe ve 14,6 milyar dolarlık varlığa sahip olan Alameda Research’ün çöktüğünü gösteren işaretler vardı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Alameda Research, temel olarak FTX’e bağlı bir muhafaza fonudur.

Sam Trabucco, bu fonu yönetiyordu. Ayrıyeten, misyon mühleti boyunca muhtemelen likit olmayan altcoin’lerinin birçoklarını elde tuttu. Buna, Alameda’nın kardeş şirketi FTX’in takas tokeni olan büyük ölçüde FTT de dahildi. Trabucco, Susquehanna International Group’un tahvil masasında bir mühlet trader olarak çalıştıktan sonra 2019’da Alameda’ya girdi. Arkadaşı ve işvereni Bankman-Fried, onu FTX’den uzaklaştırmak hedefiyle Ekim 2021’de Alameda’ya atadı. Böylelikle, Caroline Ellison ile eş CEO olarak çalışmaya başladı. Trabbucco, o periyotta verdiği bir demeçte şunları söyledi:

“SBF, Alameda’daki günlük operasyonlarla pek ilgilenmiyor. Caroline ve ben epeydir oradaki sorumluluğu yönetiyoruz.”

Sam Bankman-Fried’in eski arkadaşıydı

Sam Trabucco, eski FTX CEO’su Bankman-Fried ile 2010 yılında, beş haftalık bir matematik kampında tanıştı. Bankman-Fried’in kaldıkları müddet boyunca neredeyse hiç uyumadığını hatırladı. Bu kampın akabinde, irtibatlarını sürdürdüler. İkili, Trabucco’nun matematik ve bilgisayar bilimleri alanında lisans eğitimi aldığı Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) tekrar bir ortaya geldi. Eş CEO olarak Trabucco, Alameda’nın düşük hacimli kripto para üniteleri için bir pazar yapan olarak başlangıçtaki yapısından bağımsızlaşmasını sağladı.

Trabucco, FTX çöküşüyle kontaklı mı?

Sam Trabucco, Alameda’nın nispeten düşük kârlı işin ötesinde, daha riskli ticaret stratejilerine yanlışsız genişlemesine yardımcı oldu. Örneğin, Alameda trader’larının merkeziyetsiz finanstaki (DeFi) yield farming’i keşfetmeye başladığını söyledi. Trabucco’nun hesabına nazaran ticaret şirketi, Elon Musk üzere bireylerin göğüs coin’lerin fiyatını artıran tweet’ler atmasından etkilendi. Bunun üzerine firma, Dogecoin üzere varlıklara yüksek kaldıraçlı bahisler koyarak “devasa” kârlar almaya başladı.

Hikâyenin tamamı şimdi bilinmiyor. Lakin ortaya çıkan ispatlar, Alameda’nın kripto piyasası gerilemesinin başlangıcında bir dizi kayıp yaşadığını gösteriyor. Eş CEO Ellison, Alameda’ya müşteri fonları gönderme kararını bilen şahısların listesine Trabucco’yu dahil etmedi. Ağustos ayında Trabucco istifasını açıkladı ve şirketin danışmanı oldu. 8 Kasım’da FTX kendisini Binance’e satmayı kabul ettiğinde, Trabucco “Herkese çok sevgiler” tweet attı. Akabinde, “ilerideki yolun daha parlak olmasını umduğunu” söyledi.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu