FSOC Stablecoin Risklerini Azaltmakta Kararlı

FSOC Stablecoin Risklerini Azaltmakta Kararlı

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), bugünkü toplantısında 2021 raporunu tamamladı.

Yıllık rapor, federal ve eyalet düzenleyicilerinin, finansal sistem için potansiyel riskler için dijital varlıkları incelemeye devam etmesini tavsiye ediyor.

Komite, kısa süre önce yayınlanan Başkan’ın, tokenlerin finansal sistem için oluşturabileceği olası riskler hakkında ayrıntılı bilgi veren stablecoin‘ler hakkındaki Çalışma Grubu raporunu gözden geçirdi. Buna, stablecoin rezervlerine ilişkin endişeler ve ihraççıların rezervlerini çevreleyen netlik eksikliği de dahildi. PWG, Kongre’yi, sabit para ihracını sigortalı mevduat kurumlarına, temelde bankalara sınırlamaya çağırdı.

FSOC, Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığındaki başlıca mali düzenleyicileri kapsayan üye kuruluşlarının PWG tavsiyelerini dikkate almasını tavsiye etti. Kongre harekete geçemezse, FSOC, stablecoin risklerini azaltmak için adımlar atmaya hazır olduğunu söyledi.

Raporda, “Konsey ayrıca, kapsamlı bir mevzuatın yürürlüğe girmemesi durumunda PWG Stablecoin Raporunda belirtilen riskleri ele almak için mevcut adımları değerlendirmeye hazır olacak” dendi.

Daha geniş anlamda, düzenleyicilerin dijital varlıklarla ilgili konularda yetkilerinin kesiştiği yerlerde işbirliği yapmasını ve koordine etmesini ve hem eyalet hem de federal düzenleyicilerin dijital varlıkları denetlemek için ellerinde mevcut araçları kullanmasını önerdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rusya’da kriptoyu yasaklayabiliriz

Diğer dijital varlıkların kullanımına gelince, FSOC bir yatırım aracı olarak kullanımlarının “sınırlı” kaldığını söyledi. Komite, dijital varlıkların değişken fiyat hareketleri nedeniyle birçok yatırımcı için uygun olmayabileceğini söyledi.

Raporda, “Spekülasyonun dijital varlık faaliyetlerinin çoğunluğunu yönlendirmeye devam ettiği görülüyor, ancak birçok işlemin takma adlı doğası göz önüne alındığında, işlemlerin yüzde kaçının doğrudan ekonomik faaliyete bağlı olabileceği belirsiz” dendi.

Rapor ayrıca, düzenleyicilerin protokollerde değişen düzeylerde ademi merkeziyetçilikle mücadele etmesi nedeniyle giderek artan bir endişe alanı olan merkezi olmayan finans (DeFi) alanına da dikkat çekti. Rapor, piyasa değerindeki dalgalanma, operasyonel sorunlar ve siber güvenlik riskleri dahil olmak üzere çeşitli riskleri özetledi. FSOC’ye göre bunlar, aşırı kaldıraç kullananlar için özel endişeler.

Raporda; “Son derece değişken dijital varlıklara maruz kalma elde etmek için kaldıraç kullanımı, dayanak varlıkta ani satış riskini artırır. Varlık değerlerinde bir düşüş, marj çağrılarını karşılamak için bir satış döngüsünü tetikleyebilir ve muhtemelen diğer dijital varlıklara sıçrayan daha fazla fiyat düşüşünü tetikleyebilir. “ dendi.

Rapor, DeFi düzenlemeleri ile geleneksel finans sektörü arasındaki iniş çıkışlara potansiyel bir risk faktörü olarak işaret etti, çünkü bu bağlantılar “dijital varlıklardaki bir risk olayının daha geniş finansal sisteme yayılması için bir kanal oluşturabilir.” şeklinde değerlendiriliyor.