HaberlerKripto Para Haberleri

Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları Dijital Para Ödemelerini Test Edecek

Projede pek çok özel teknoloji ve finansal oyuncu yer alıyor.

Fransa Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası, dijital para birimleri (CBDC) ile sınır ötesi ödemelerin testini başlatmak için el ele verdi.

Merkez bankaları tarafından gerçekleştirilecek CBDC deneyi, ”Proje Jura” olarak adlandırıldı. Yapılan açıklamalara göre projeye Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange ve UBS de katılacak.

Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard konu hakkında şunları söyledi:

“Fransa Merkez Bankası, finansal işlemlerde maksimum güvenlik ve verimlilik sağlamak için merkez bankası dijital para biriminin potansiyel faydalarına ikna oldu ve geçen yıl bu alanda ilerleme kaydetmek için deneysel bir program başlattı”

İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Andréa M. Maechler, “tokenlaştırılmış varlıkların dijital para ile mutabakatı” konusunda araştırmalarının devam ettiğini ve yapılacak bu testin çalışmalara katkı sağlayacağını belirtti. İsviçre Merkez Bankası, kendi dijital para deneylerini ”Project Helvetia” adı altında yürütmeye devam ediyor.

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoit Cœure konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu:

“G20, sınır ötesi ödemelerin artırılmasını bir öncelik haline getirdi ve bu çabaları koordine etmek için uzun vadeli bir yol haritası planladı. Testler, dijital paraların sınır ötesi kullanım durumlarında hızı, verimliliği ve şeffaflığı nasıl artırabileceğini keşfederek bu çalışmaya katkıda bulunuyor.”

Hem Fransa hem de İsviçre merkez bankaları uzun süredir dijital para denemeleri yapıyorlardı. Fransa ve İsviçre dijital para (CBDC) işlemlerinde maksimum güvenlik ve verimlilik için birlikte hareket etmeye başladı. 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu