Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları, dijital Euro ve İsviçre Frangı’nın başarılı bir şekilde denendiğini duyurdu

Fransa ve İsviçre Merkez Bankaları, dijital Euro ve İsviçre Frangı’nın başarılı bir şekilde denendiğini duyurdu

Çarşamba günü,Fransa Merkez Bankası Banque de France (BdF), BIS İnovasyon Merkezi (BISIH) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Project Jura başlıklı bir toptan merkez bankası dijital para biriminin (wCBDC) pilot çalışmasının başarılı olduğunu duyurdu. Euro ve İsviçre Frangı wCBDC‘leri ile sınır ötesi anlaşmayı araştırmayı amaçlayan proje, üçüncü taraf dağıtılmış bir defter teknolojisi platformunda başlatıldı.

Jura Projesi‘nde keşfedilen deneysel teknoloji, işlemleri doğrulamak ve aynı zamanda yöneten ulusların tüm yasal, düzenleyici ve iş kurallarının yerine getirilmesini sağlamak için merkezi olmayan bir eşler arası bilgisayar düğümleri ağından (Corda) oluşuyordu. Ardından, yukarıda belirtilen itibari para birimlerinin ve Euro cinsinden kısa vadeli (bir yıl veya daha az) bir borçlanma aracı olan Pazarlık Edilebilir Avrupa Ticaret Belgesinin tokenizasyonu vardı. Son olarak Project Jura, işlemlerin gerçek zamanlı brüt ödemesini, tahvil sayısallaştırmasını ve dijital varlık kaydını sağlayan altyapı ağlarını inceledi.

Deneme başarılı olmasına rağmen, İsviçre, Fransa veya Avrupa Birliği yetkilileri bir wCBDC düzenlenmesini garanti etmiyor. Rapor, “wCBDC’lerin sermaye piyasalarının, para piyasalarının ve döviz piyasalarının yapısını ve işleyişini değiştirebilecek yeni uzlaştırma düzenlemelerine dahil edilebileceğini” belirterek şunları söyledi:

“Daha geniş erişim veya artan sınır ötesi anlaşma yoluyla merkez bankası parasının kullanımını genişletmek, para birimlerinin diğer dijital varlıklar ve menkul kıymetlerle daha derin entegrasyonu gibi bu değişiklikleri hızlandırabilir.”

Dijital EUR/CHF'nin Deneysel Mimarisi | Kaynak: BİSİH

Dijital EUR/CHF’nin Deneysel Mimarisi | Kaynak: BİSİH