HaberlerKripto Para Haberleri

Fransa Merkez Bankası Başkanı, Avrupa’nın Kripto Paraları Mümkün Olduğunca Hızlı Düzenlemesi Gerektiğini Söyledi

Fransa merkez bankası başkanı Villeroy, Avrupa Birliği'nden kripto para birimlerini acilen düzenlemesini istedi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Avrupa’nın parasal egemenliğinin devam etmesi için kripto para birimlerinin mümkün olduğunca hızlı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Düzenlemesini Avrupa’nın Önceliği Olarak Görüyor

Fransa, dijital paralar söz konusu olduğunda en gelişmiş ülkelerden biri olmuştur. Örnek verecek olursak; 2 sene önce Fransız parlamentosu kripto para odaklı firmaların AMF tarafından lisanslanmasına imkan tanıyan bir yasayı onayladı.

Şimdi ise Fransa merkez bankası başkanı Villeroy, Avrupa Birliği’nden kripto para birimlerini acilen düzenlemesini istedi.

Villeroy, kripto para birimlerinin bir ya da iki yıl içinde düzenlenmesi gerektiğini ve Avrupa’nın parasal egemenliğini kaybetme riskinin olduğunu savunuyor:

“Burada aciliyeti vurgulamam gerekiyor. Fazla zamanımız kalmadı. Hem dijital para biriminde hem de ödemelerde, Avrupa’da gerektiği kadar hızlı hareket etmeye ve parasal egemenliğimizin erozyon riskini göze almaya hazır olmalıyız. Buna tahammül edemeyiz.”

Fransa Merkez Bankası başkanı, kripto para birimlerinin finansal piyasalarda giderek daha önemli bir rol oynadığını vurguluyor.

Villeroy‘a göre COVID-19 pandemisinin ilk aşamalarında itibari para kullanımı azaldı. Bu nedenle, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki aylarda düzenleyici bir çerçeve benimsemesi gerektiğini öne sürüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu