Blockchain HaberleriHaberler

Ford ve Honda, Elektrikli Araç Pillerinin Karbon Emisyonlarını Ölçmek Adına Blockchain Tabanlı Standart İçin Bastırıyor

Elektrikli araçlara (EV’ler) yönelik talepler her geçen gün artış gösteriyor. Bu talebin ortasında dünyanın önde gelen otomobil şirketleri, otomobil aküleri tarafından üretilen karbondioksit miktarını doğru ölçecek bir standart oluşturulması için baskı yapıyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri Ford, Honda ve diğer 100 şirketi içeren bir grup olan Mobility Open Blockchain Initiative (Mobi) elektrikli araç pillerinin daha iyi yönetimini teşvik etmek amacıyla standardın geliştirilmesine öncülük edecek

Mekanizmanın, karbondioksit emisyon kaydını hesaplamak için blok zinciri teknolojisi kullanacağı bildiriliyor. 

Blockchain Teknolojisi Kullanılacak

Blockchain, değişmez doğasıyla bilinir. Otomobil üreticileri bu teknolojiyi standarda dahil etmeyi planlıyor. Mobi’nin, blok zincirindeki her süreçteki verileri kaydetmek için iki boyutlu bir barkod ve araç içi sensörler kullanmayı düşündüğü belirtildi.

Ek olarak üretim, kaynak temini ve nakliye ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere her aşamada toplanacak verilerin türünü de inceleyecek.

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu 2024‘te endüstriyel pillerin üretimi, dağıtımı ve kullanımının her aşamasında karbondioksit kayıtları gerektirecek yeni düzenlemeler getirmeyi planlıyor.

Ford ve Honda gibi otomobil üreticilerinin blockchain hareketi bu düzenlemelerin duyurulmasından sonra geldi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu