”Forbes 30 Under 30” 2021 listesine girenlerin büyük bir bölümü kripto endüstrisinden oldu

”Forbes 30 Under 30” 2021 listesine girenlerin büyük bir bölümü kripto endüstrisinden oldu

2021 senesi, rekor kripto para fiyatları ve blok zinciri işletmelerine şahit olduğumuz bir yıl oldu. Aynı zamanda hızla genişleyen bu sektörde genç isimler dikkat çekmeye başladı.

İlginç bir şekilde, Forbes dergisinin ”Forbes 30 Under 30” 2021 listesinin %70‘i kripto para birimi alanından geldi. Bu, geçen yılki sayının neredeyse iki katı olarak kayıtlara geçti.

Liste, dünya çapında yeni nesil Web’i oluşturmak ve yatırım yapmak için birlikte çalışan programcılar, sanatçılar, medya yöneticileri ve risk sermayedarları da dahil olmak pek çok kişiden oluşuyor.

Forbes listesinde kimler var?

Net serveti 26.5 milyar dolar olan 29 yaşındaki kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman Fried, şu anda 30 yaş altı dünyanın en zengini oldu.

Bankman Fried, Temmuz ayında 18 milyar dolar ve Ekim ayında 25 milyar dolar değerinde iki büyük bağış toplama turunun ardından, 26.5 milyar dolarlık servete ulaştı.

Fried, son zamanlarda kripto para piyasasının çöküşlere ve boğa koşularına dayanmaya devam edeceğini, ancak bazı projelerin büyük olasılıkla oynaklık döngülerine dayanacağını söyledi.

Ona göre, en uzun yaşayacak kripto protokolleri ve girişimleri, blockchain teknolojisinin popülaritesi arttıkça yaygın olarak benimsenmesine izin verecek şekilde ölçeklenebilenlerdir.

Ethereum’un ( ETH ) 27 yaşındaki ortak yaratıcısı Vitalik Buterin ise 1,4 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın bilinen en genç kripto para milyarderi olarak yer aldı.

Buterin ‘Forbes 30 Under 30” listesinde ilk göründüğünde 23 yaşındaydı ve Ethereum’un piyasa değeri 30 milyar doların üzerindeydi. O sırada Buterin’in net servetinin yaklaşık 400 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu.

Bu yılın başlarında Buterin, Hindistan’ın Covid-19 yardım kuruluşuna 600.000 dolar ETH ve Maker (MKR) bağışladı. Bunun yanında10 trilyon Shiba Inu‘yu (SHIB) gönderdiğini açıkladı.