Finans HaberleriHaberler
Trend

FOMC Toplantı Tutanakları Yayımlandı!

Fed‘in 15-16 Mart’ta gerçekleşen ve merakla beklenen FOMC Toplantı Tutanakları yayımlandı. Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler, fiyatlamalara yön veren temel risk unsuru olmayı sürdürürken ABD ve Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağı beklentileri risk algısını artırıyor.

Bu durum enflasyonist endişeleri de beslemeye devam ederken, merkez bankaları cephesinde dün Fed yetkililerinden gelen “şahin” açıklamalarla tahvil piyasasından çıkış hızlandı, dolar endeksi güçlendi.

Analistler, FOMC Toplantı Tutanaklarında mayıs ayı toplantısında faiz artırımları ve bilanço küçültme konusunda izlenecek yola dair ipuçlarının aranacağını söylemişti. Piyasada, Fed’in yüzde 80 ihtimalle mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını aktaran analistler, söz konusu olasılığın artması ile piyasalardaki oynaklığın hızlanabileceğini ifade etmişti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin 2022 Konferansı Devam Ediyor! Anlık Gelişmeleri Takip Edin!

Fed aylık 95 milyar dolarlık varlık azaltımı muhtemelen uygun dedi. Tutanaklarda 1 veya daha fazla 50 baz puanlık faiz artışı uygun dendi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu