Altcoin Haberleri

FOAM Nedir? FOAM Coin Ne İşe Yarar?

FOAM nedir? FOAM, coğrafik yer odaklı bilgi pazarları için açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir Blockchain protokolüdür. Kriptokoin.com olarak bu makalede FOAM nedir, ne sunar, FOAM coin ne işe fayda, nasıl alınır üzere merak edilen soruları yanıtladık. Gelin kullanıcıların çeşitli kullanım durumlarına sahip bir dünya haritası yarattığı bu protokolü birlikte inceleyelim.

FOAM nedir?

FOAM, coğrafik yer odaklı bilgi pazarları için merkeziyetsiz ve açık bir protokoldür. Protokol, kullanıcıların her uygulama tarafından güvenilen, fikir birliğine dayalı bir dünya haritası oluşturmalarını sağlar. Grup, teknolojik gelişmeler ve değişimler nedeniyle mevcut haritaların da değişmesi gerektiğini düşünmektedir. FOAM, ağa hesaplamalı çalışma ve doğrulama sağlar. Bunun için kriptografik yazılıma dayalı bir yardımcı token kullanır. Ayrıyeten, Ethereum’un gücünden yararlanarak dataları Blockchain dünyasında garanti altına alır.

FOAM protokolü, uzamsal protokoller, standartlar ve uygulamalar sağlar. Bu öğeler, coğrafik mekânsal bilgileri Blockchain’e aktarır. Ayrıyeten, fikir birliğine dayalı bir dünya haritasına güç verir. Token düzenekleri ve kripto para iktisadı, FOAM ögelerini takviyeler. Bunlar kullanıcıları, merkeziyetsiz ve müsaadesiz bir halde koordine etmeye imkan tanır. Bununla birlikte kullanıcılar ortasındaki etkileşimi teşvik eder.

Protokol ne sunar?

FOAM’ın gerisindeki niyet, kullanıcıların ferdî pozisyon bilgilerine sahip olmaları ve pozisyonlarını ne vakit ve kiminle paylaşmayı seçeceklerini denetim etmeleri gerekliliğidir. Blockchain, klâsik jeo-uzamsal teknolojilerden ve pozisyon tabanlı hizmetlerden daha âlâ hizmetler sunar. Buna nazaran protokol, yüksek seviyede güvenlik ve esneklik sağlayan uzamsal protokoller, standartlar ve uygulamalar üretmektedir.

Bugün Uber, Google ve Facebook üzere büyük şirketlerin birden fazla kullanıcıların pozisyon bilgilerini kullanmaktadır. Bu datalar, reklam özelleştirmenin yanı sıra, artık bir meta haline dönüşmektedir. Yani merkezi büyük şirketler tarafından alınıp satılmaktadırlar. Kullanıcıların kendi bilgilerinin bu halde alınıp satıldığından haberi yoktur. FOAM, bunu Blockchain teknolojisini kullanarak çözmeyi emeller. Yani protokol, merkeziyetsiz ve Blockchain tabanlı bir Google Maps üzeredir.

FOAM coin nedir? Ne işe fayda?

Bununla birlikte FOAM protokolünün kendi ismini taşıyan bir coin’i bulunmaktadır. Ethereum tabanlı bu kripto para ünitesi, tıpkı vakitte protokole güç veren bir ERC-20 tokenidir. Token, pozisyon ve staking odaklı bir konsensüs sistemi olan Proof-of-Location (PoL) ile çalışmaktadır. Bu modelde, bağımsız kullanıcılar ve kuruluşlar, öbür kullanıcıların pozisyonlarını onaylar ve doğrular. Bu noktada FOAM, staking hizmeti ile ağ doğrulamasına imkan tanır. Onaylayıcı ve doğrulayıcılar kripto para ile ödüllendirilir.

FOAM coin nasıl alınır?

FOAM coin satın almak isteyen kullanıcıların Uniswap borsasına erişmesi ve üye olması gerekmektedir. Bu adımları tamamlamalarının akabinde cüzdanlarına kripto paranın süreç çiftlerine nazaran bir varlık yatırarak alım buyruğu verebilirler.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu