Fitch, Önerilen Rusya Kripto Yasağının Riskleri Azalttığını; Ancak Yeniliği Engellediğini Bildirdi

Fitch, Önerilen Rusya Kripto Yasağının Riskleri Azalttığını; Ancak Yeniliği Engellediğini Bildirdi

Dün kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya‘nın önerilen kripto para birimleri yasağı hakkında bir araştırma raporu yayınladı. Rapor, Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) yasağın finansal sistemin risklere maruz kalmasını sınırlayacağı yönündeki pozisyonuyla aynı fikirde olsa da, böyle bir önerinin “verimliliği artırabilecek teknolojilerin yayılmasını engelleyebileceği” konusunda da uyardı.

Fitch ayrıca şu uyarılarda bulundu:

“Bunun, örneğin tokenizasyon yoluyla ödemelerin hızını ve güvenliğini veya varlık likiditesini artıran kripto odaklı yeniliklerin yayılmasını yavaşlattığını varsayalım. Bu durumda, zaman içinde Rus bankacılık sektörünün operasyonel ortamının bu yönünü emsallere göre zayıflatabilir. “

Buna ek olarak Fitch, Rusya’da bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) benimsenmesi hakkında yorum yaparak, “kripto para işlemleri [dijital ruble] yetkililerin, aksi takdirde büyüme tarafından aşınabilecek olan finansal akışları izleme ve yönetme kapasitesini artırmalı” dedi. Rapor ayrıca, CBR’nin sert kripto para birimi kısıtlamaları önermesinin birincil amacının yaklaşmakta olan CBDC’ye karşı rekabeti azaltmak olabileceğini de açıkladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Borsa Korelasyonu Dijital Altın Anlatısını Riske Atıyor

Hindistan gibi, Rusya’nın kripto düzenleyici ortamı son zamanlarda kaotik. Politika yapıcılar sık ​​sık dijital para birimlerini tamamen yasaklamak ile yerleşik bir düzenleyici çerçeve çağrısı yapmak arasında gidip geliyor. Aynı zamanda, dün yerel haber kuruluşu rbc.ru tarafından bildirildiği üzere, Eski Rusya Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev bile kripto yasağı önerisi hakkındaki yorumlarını sundu:

“Açıkça söyleyeceğim; bir şeyi yasaklamaya çalıştıklarında, çoğu zaman amaçlananın tam tersi bir sonuca yol açar. Ancak Merkez Bankası’nın pozisyonunun elbette herkesin bildiği kendi nedenleri vardır. “