Fitch, Bitcoin’in benimsenmesi nedeniyle El Salvador’un notunu düşürdü

Fitch, Bitcoin’in benimsenmesi nedeniyle El Salvador’un notunu düşürdü

El Salvador, Bitcoin’e ( BTC ) uygulanan yasaklar nedeniyle geleneksel bir finans firmasından darbe aldı. Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, El Salvador’un uzun vadeli İhraççı Temerrüt Derecelendirmesini (IDR) B-‘den CCC’ye indirdi.

Firma, notun düşürülmesine yol açan faktörlerden bazıları olarak “politika öngörülemezliği” ve “Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesi”nden bahsetti. 

Bunların dışında, istatistik derecelendirme kuruluşu, Ocak 2023’te ödenmesi gereken 800 milyon dolarlık Eurobond ödemesinin ve yüksek mali açığın ülkenin daha iyi bir not almasına engel olduğunu açıkladı. 

Ek olarak, El Salvador’un artan kısa vadeli borcu, Fitch tarafından hükümetin toplam borçlarını ödeme kabiliyetini sekteye uğrattığı şeklinde algılanıyor.

Fitch’e göre, ülke ayrıca önümüzdeki yıllarda “yüksek ve artan finansman ihtiyaçlarından” kaynaklanan risklerle karşı karşıya.

Firma, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kullanan ülkenin, 2022-2023’te ülkenin ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayabilecek Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) potansiyel bir programı üzerindeki belirsizliğe katkıda bulunduğunu belirtiyor. 

Ülkenin notu, “öngörülebilir finansman kaynaklarının kilidini açarak” borçların ödenmesinde tutarlılık sağlandığı takdirde Fitch’in kriterlerini karşılayabilir ve yükselebilir. 

Bu arada El Salvador Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde BTC fiyat artışının çok yakında gelebileceğini tahmin etmişti.

Ocak ayında Fitch Ratings, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enerji tedarikçilerine kripto madencileriyle ilgili bir uyarı yayınladı.

Firmaya göre, pek çok eyalet madencilik için enerji ihtiyacını karşılayabilecek durumda değil. Şirket, madencilik operasyonlarının fiyata duyarlı olduğunu ve kârlar düştüğünde kapatılabileceğini de ekliyor.