Finansal Riski Artırabilecek Kişisel Alışkanlıklar

Finansal Riski Artırabilecek Kişisel Alışkanlıklar

Mali durumunuz için risk oluşturabilecek şeyler söz konusu olduğunda, hemen akla gelebilecek bazı faaliyetler vardır. Yüksek riskli hisse senedi opsiyonlarına büyük yatırım yapmak, işinizi yedek bir plan olmadan bırakmak veya alışkanlıkla büyük, gereksiz alımlar yapmak, mali durumunuzun kesinlikle darbe almasına neden olabilecek bariz eylemlerdir.

Peki ya günlük hayatınızda yaptığınız şeyler? Şaşırtıcı bir şekilde, ortak kişisel alışkanlıklar da kişisel servetinizi tehlikeye atabilir. Bu alışkanlıklardan bazılarının görünüşte parayla hiçbir ilgisi yok, ancak düşünmediğiniz şekillerde büyük etkilere neden olabilir.

Eğlence Amaçlı Alkol Tüketimi

Alkol ve finansal risk arasında bağlantı kurarken, bariz yol, yanlış davranıştan kaynaklanan davalar veya cezai suçlamalardır. Bununla birlikte, pek bilinmeyebilecek bir tehlike, travmatik beyin hasarından kaynaklanan uzun vadeli sonuçlardır. Alkolün tüm travmatik beyin hasarı vakalarının yaklaşık %50’sinde katkıda bulunan bir faktör olduğu tahmin edildiğinden, alkol tüketimi alışkanlığının çok gerçek sonuçları olabilir.

Beyin hasarı, mali durumunuzu önemli tıbbi faturaların çok ötesinde etkileyebilir. Kalıcı hasara neden olan ve çalışamaz duruma gelmenize neden olan bir beyin hasarınız varsa, geliriniz alışık olduğunuzdan çok daha az olabilir. Engellilik ödemeleri yetersiz yardım sağlayabilirken, bu ödemelerin başlaması aylar alabilir ve birkaç temyiz aşamasından geçmesi gerekebilir.

Tasarruf Eksikliği

Aylık gelirinizin üst sınırında harcama yapmak, beklenmedik bir gider ortaya çıkana kadar sorun yaratmaz. Bununla ilgili sorun, beklenmedik masrafların bir anda ya da başka bir zamanda geleceği gerçeğidir. İster araba tamiri, ister boru patlaması nedeniyle evinizde su hasarı olsun, ertelenemeyecek maliyetler ortaya çıkacaktır.

Amerikalılar, acil durumlar için ayrılan fonlara sahip olma konusunda daha bilinçli hale geldi. Bununla birlikte, yaklaşık %51’inin tasarrufta üç aydan daha az harcaması vardır. Beklenmedik maliyetler ortaya çıktığında, yüksek faizli borçlanma tuzağına düşmek çok kolaydır. Bu, kredi kartları veya avans kredileri şeklinde olabilir. Aylık harcamalarınızı keskin bir şekilde ayarlamazsanız, faiz ödemelerinden kurtulmak için uzun zaman harcama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: VanEck’ten Gabor Gurbacs: Bitcoin’in 30.200 Doların Altına Düşmesi 20.000 Dolara Doğru Düşüşe Sebep Olabilir

Kullanmadığınız Devam Eden Abonelikler

Bazen, kullanmamaya karar verseniz bile bir şeyi kullanma seçeneğine sahip olmak rahatlatıcı gelebilir. Yılın başında o spor salonu üyeliğine kaydolmak, genel sağlık için doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor, ancak kullanmazsanız banka hesabınızı boşaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Belki izlemekten heyecan duyduğunuz ve bir akış hizmetine kaydolduğunuz tek bir televizyon programı vardı. İzlemeyi bitirdikten sonra, o akış hizmetinde başka bir şey buldunuz mu? Kredi kartınızda kullanılmadan yinelenen bir aylık ücret olarak görünüyor mu?

Birçok hizmet, başlangıçta ödeme bilgilerini girmenizi gerektiren ücretsiz bir giriş denemesiyle başlar. Bu, ödemenin 30-60 gün sonra yapılacağını unutmak çok kolay olduğundan, bilgili bir iş stratejisidir. Hatırlasanız bile, iptal etmek için hesabınızı aramak veya hesabınıza giriş yapmak için zaman ve çaba harcamanız gerekir. Otomatik ödemeler için kredi kartlarınızı ve banka hesaplarınızı düzenli olarak kontrol etmezseniz, aylık olarak büyük miktarlarda parayı çöpe atıyor olabilirsiniz.

İster yıllık hane bütçeniz dahilinde abonelikler ve diğer üyelikler için bir üst sınır belirleyin, ister sadece ödediğiniz abonelikleri kullandığınızı doğrulayın, parayı çöpe atmamayı bir alışkanlık haline getirin.

Her Güne Odaklanın

Mali zorluklar ve finansal risk her zaman başarısız iş anlaşmalarından veya yatırımların düşmesinden kaynaklanmaz. Aşırı finansal istikrarda büyük bir başarı, günlük alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Kişisel servette öngörülemeyen zorluklardan kaçınmak için iyi alışkanlıklar edinmek ve gereksiz riskler almamak en iyisidir.