Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) Kriptolarla İlgili Çok Ciddi Bir Uyarı Geldi

Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) Kriptolarla İlgili Çok Ciddi Bir Uyarı Geldi

Finansal İstikrar Kurulu‘na (FSB) göre, büyük kurumların ve VC firmalarının kripto para birimine maruz kalma konusundaki artan iştahı, yalnızca söz konusu finansal devler için değil, tüm dünya için verimsiz olabilir.

Gözlemciler, küresel ölçekte potansiyel bir mali krizden kaçınmak için önemli miktarda para yatırımı içeren operasyonlar üzerinde daha fazla kontrol uygulanması çağrısında bulundu.

Küresel Finansal İstikrar Risk Altında Olabilir

Çarşamba günü yayınlanan bir raporda FSB, hızlı büyüyen teknolojilere yapılan büyük yatırımların riskleri karşısında uluslararası finansal sistemin istikrarını sağlamak için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ve kripto para birimlerinde uzun vadeli başarı garantisinin çok düşük bir ihtimal olduğunu açıkladı.

FSB, kripto para birimlerinin hızlanan büyümesine rağmen, geleneksel finansal piyasalarda taşınan paranın önemli bir bölümünü oluşturmadığını belirtiyor. Ancak, şimdiye kadar görülen büyüme oranının devam etmesi halinde, geleneksel finansal sistemde büyük bir değişiklik olabileceğini ve bunun da küresel finansal istikrar üzerinde ciddi etkileri olacağını kabul ediyorlar.

Birçoğunun işaret edebileceğinin aksine, FSB, endüstrinin kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını gerçekten anlamayan oyuncularla dolu olduğunu belirtiyor ve endişe olarak kara para aklama, fidye yazılımı ve siber suçlardaki artışa işaret ediyor. Ancak genel anlamda, rapor, likidite uyumsuzluğu, desteklenmeyen stablecoin’ler, artan kaldıraç kullanımı ve düzenleyici gözetimin şeffaflığı gibi piyasa yönü ile daha ilgili olan diğer risklere ve güvenlik açıklarına odaklanıyor.

FSB, Kripto Endüstrisini İzlemeyi Durdurmayacak

FSB, 2009 yılında Finansal İstikrar Forumu‘nun halefi olarak kurulmuş uluslararası bir organizasyondur. Dünyanın önde gelen ekonomilerinin maliye bakanlıkları ve merkez bankaları arasındaki politikaları koordine etmek için G7 tarafından oluşturuldu. Şu anda 24 ülke ve Uluslararası Ödemeler Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ve Dünya Bankası gibi diğer çok taraflı kuruluşlardan oluşan çok taraflı bir kurumdur.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC Başkanı Gensler, Kripto Vizyonunu Anlattı

FSB, endüstrinin büyümesini sağlıklı bir şekilde yönlendirmek için diğer düzenleyici kurumlarla bilgi ve fikir paylaşarak, küresel olarak kripto ekosisteminin gelişimini izlemeye devam edeceğini söyledi.

Öncelikli olarak değerlendirdiği konular arasında, 2020’den beri izlenen Bitcoin ve Ether‘in fiat tabanlı olmayan değişim araçları olarak benimsenmesinin yanı sıra sahip olduğu “küresel stabilcoin” düzenlemelerinin etkilerine bakacağını söyledi.