Finansal İstikrar Kurulu, kripto para birimlerinin küresel finansal istikrar için bir risk oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu

Finansal İstikrar Kurulu, kripto para birimlerinin küresel finansal istikrar için bir risk oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu

Finansal İstikrar Kurulu, kripto varlıklarının dünya çapında finansal istikrar için bir tehdit oluşturabileceğini iddia eden bir rapor yayınladı.

Finansal İstikrar Kurulu Kriptoda Alarm Verdi

Finansal İstikrar Kurulu, kripto para birimleri hakkında bir uyarı yayınlayan en son düzenleyici kurum oldu. Finans kuruluşu bugün yayınlanan bir raporda, gelişmekte olan kripto pazarlarında dünya çapında finansal istikrarsızlık riskini artırdığını söylediği güvenlik açıklarını belirledi.

Kurum, güvenlik açıklarını üç bölüm şeklinde belirledi. Bunlar; Bitcoin, stabilcoinler, DeFi platformları ve diğer kripto ticaret yerleri gibi “desteklenmemiş” varlıklar.

Finansal İstikrar Kurulu, DeFi gibi alanların hızlı büyümesine dikkat çekti ve küresel kripto para piyasa değerinin 2021’de 2,6 trilyon dolara yükseldiğini kaydetti. Ayrıca bu büyüme devam ederse, “küresel finansal istikrar için etkileri olabilir” Denildi.

Rapor, kripto ve geleneksel finansal sistem arasındaki artan bağlantının altını çizdi. Bunun yanında USDC gibi dolara sabitlenmiş varlıkların “düzenlemelere uygunluk, rezerv varlıklarının kalitesi ve yeterliliği, risk yönetimi ve standartları ile ilgili endişelere rağmen” büyüdüğünü belirtti.

Yönetim konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Başarısız olan büyük bir stabilcoin olsaydı, kripto varlık ekosistemindeki (DeFi dahil) likiditenin kısıtlanması, ticareti kesintiye uğratması ve potansiyel olarak bu pazarlarda strese neden olması mümkündür. Stabilcoin rezerv varlıkları düzensiz bir şekilde tasfiye edilirse, bu durum kısa vadeli fon piyasalarına da yayılabilir.”

Düzenleyicinin bahsettiği diğer güvenlik açıkları arasında kripto sektöründeki “Düzenleyici gözetim eksikliği”, kripto varlıklarını içeren “kara para aklama, siber suç ve fidye yazılımı” vakaları ve desteklenmeyen varlıklarla ilişkili riskler yer aldı.

Rapor, Finansal İstikrar Kurulunun “kripto varlık ticaret platformları da dahil olmak üzere kripto varlık piyasalarındaki gelişmeleri ve riskleri izlemeye devam edeceğini” belirterek sona erdi.