Financial Times: ”TL’deki Düşüş Nedeniyle Türkiye’de Kripto Paralara İlgi Arttı”

Financial Times: ”TL’deki Düşüş Nedeniyle Türkiye’de Kripto Paralara İlgi Arttı”

Uluslararası İngiliz iş gazetesi Financial Times, Türk vatandaşlarının yüksek enflasyon ve TL’deki dalgalı seyir nedeniyle kriptolara yöneldiğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen ay yabancı yatırımcılarla konuşmuştu. FT, kripto varlıklarına akan para miktarından “rahatsız” olduğu yönündeki söylemini aktardı.

Küresel çaptaki düzenleyici kurumların kripto para birimlerini spekülatif bir varlık olarak gördüğünü ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler hakkında endişeleri olduğunu hatırlattı.

Londra’nın en popüler gazetelerinden biri olan Financial Times’da yayınlanan makalede Bitcoin’in popülaritesinin oynaklığı yüksek para birimlerine ve yüksek enflasyona sahip ülkelerde arttığı ifade edildi.

En Yüksek Hacim Türkiye’de

Gazete, Chainalysis’den bir kripto raporu aktardı. Rapora göre Türkiye Ortadoğu’da en yüksek kripto işlem hacmine sahip ülke oldu.

Türkiye’de kripto para piyasasında hacimlerin 2021’de onlarca kat arttığı bildirildi. CryptoCompare verilerine göre ise Türkiye’de yapılan BTC işlemlerinde son bir sene %900’lük artış olduğu bildirildi.

Raporda, “Araştırma, Orta Doğu’daki birçok kişinin tasarruflarını devalüasyona karşı korumak için kripto para birimine döndüğünü gösteriyor. Bu Afrika ve Latin Amerika gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda da gördüğümüz bir eğilim” ifadeleri kullanıldı.

Stabilcoin’lere İlgi Arttı

Söz konusu Raporda Türk vatandaşlarının stablecoin olarak da bilinen Tehter gibi itibari paralara endeksli sabit coinlere de ilgi gösterdiği belirtildi.

Elliptic’ten gelen verilere göre, TL ile yapılan Tether işlemlerinde 2021 senesinin son altı ayında %360 artış olduğu aktarıldı.

CryptoCompare yöneticisi Alissa Ostrove, “İleride enflasyonu çevreleyen belirsizlik nedeniyle Türkiye’de kripto kullanımının artmasını bekliyoruz” Diye konuştu.