HaberlerKripto Para Haberleri

Filistin’in Kendi Dijital Para Birimi Üzerinde Çalıştığı Bildirildi

Filistin, ekonomi üzerinde özgürlük kazanmak için dijital bir para birimi oluşturmaya çalışıyor

Filistin’in, daha yüksek düzeyde bir finansal bağımsızlık elde etmek için stratejik olarak dijital bir para birimi çıkarmaya çalıştığı bildiriliyor.

Ülkenin bu girişimi Filistin’i finansal altyapılarının verimliliğini artırmak için blockchain teknolojisinin gücüyle ilgilenen El Salvador gibi ülkelerle aynı listeye koyacaktır.

Filistin’in Dijital Parası: Pratik Bir Çözüm mü, Yoksa Siyasi Bir Hamle Mi?

Birleşmiş Milletler (BM) 193 ülkeden oluşuyor. Bunların 138‘inin Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanımasına rağmen, Filistin oldukça tuhaf bir siyasi yapıya sahip.

ABD ve İsrail şu anda ülkeyi tanımıyor ve İsrail şu anda bölge üzerinde önemli bir askeri ve hatta mali kontrol uygulamaya çalışıyor.

Filistin'i özgür bir ülke olarak tanıyan ülkeler (Yeşil) vs tanımayan ülkeler (Gri).  Resim: Vikipedi
Filistin’i özgür bir ülke olarak tanıyan ülkeler (Yeşil) tanımayan ülkeler (Gri)

Filistin’in kendi para birimi yok ve bunun yerine İsrail şekeli, Ürdün dinarı ve ABD dolarının dolaşıma girdiği karma bir ekonomiye dayanıyor.

Bundan dolayı, üçüncü taraflarca kontrol edilen bir ekonomiyle, Filistinlilerin herhangi bir finansal egemenliğe sahip olmaları neredeyse imkansız.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre bu, Filistinliler arasındaki finansal işlemleri engelliyor. Ülkenin dijital para çıkarma çabaları İsrail’in etkisinden bağımsız olmak şeklinde yorumlandı. Yayınlanan raporda şu ifadeler kullanıldı:

Sonuç olarak, Filistinliler bazen üçüncü şahıslara yapılan döviz ödemelerini karşılamak için borç almak zorunda kalıyorlar ve bir yığın İsrail banknotu arasında sıkışıp kalıyorlar. Bu, dijital para biriminin Filistin para sistemi için cazip olmasının bir nedeni olabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu