Faydalı BilgilerHaberler

Şirketlerin Korkulu Rüyası Olan Fidye Yazılımı Saldırıları Nedir?

Kurum ve kuruluşların almış olduğu tüm güvenlik önlemlerine rağmen fidye yazılımı saldırıları giderek daha yaygın hale geliyor.

Durum böyle olunca da şirketlerin, verilerini geri almak için bu siber saldırganlara teslim olmaktan ve ödeme yapmaktan başka seçeneği kalmıyor.

Fidye Yazılımı Saldırıları nedir?

Fidye yazılımı, verileri şifleyen kötü amaçlı yazılımlardır. Bu yazılımları kullanan kişi ya da gruplar, genel olarak verileri geri vermek karşılığında bir ücret talep ederler.

Ücret ödense bile bilgi ve belgelerin kurtarılabileceğinin garantisi bulunmuyor. Devlet kurumları bu saldırganları caydırmak için çabalasa da, pek çok şirket verilerinin yayılmasından büyük korku duyuyor.

En yaygın fidye yazılımı türü şifreleyicilerdir. Bilgisayar korsanları, çaldıkları verileri şifreler ve açılması için bir anahtar oluştururlar. Şirketler, ücret karşılığında bu anahtarı alır ancak çalışacağının garantisi yoktur.

Koloni Boru Hattına Saldırı!

Colonial Pipeline, Houston, Teksas merkezli bir petrol boru hattı sistemidir. Bu boru hattı 7 Mayıs’ta bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı. Saldırıyı ”DarkSide” adlı hacker grubu üstlendi.

Yapılan saldırının yalnızca para için olduğunu söyleyen hacker grubuna tam 75 BTC ödendi. Söz konusu grubun, kötü amaçlı yazılım saldırısından bir gün önce şirket sunucularından 100 gigabayt veri çaldığına inanılıyor.

İlgili saldırı, ABD tarihinde petrol altyapısına yönelik en büyük siber saldırılardan biri olarak kayıtlara geçti. Hackerlar, Doğu Kıyısı yakıt tedariğinin neredeyse yarısını kesintiye uğrattılar ve Güneydoğu’da benzin kıtlığına neden oldular

Olaydan bir ay sonra ABD kolluk kuvvetleri, ödemenin 2.3 milyon dolarlık kısmını geri aldıklarını açıkladı. Bu aynı zamanda, kötü niyetli grupların neden olduğu hasarı azaltmak için FBI’a hızlı bir şekilde rapor vermenin yararını da ortaya çıkardı.

Bazen ücreti önceden ödemek oldukça kötü bir seçenek gibi görünebilir. Ancak, kendi verilerinize erişiminizin olmamasının uzun vadeli sonuçlarını hesaba katmak önemlidir.

Monero gizlilik odaklı bir kripto para birimi olduğu için siber saldırganlar tarafından çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bilgisayar korsanları kimliklerini gizlemede daha iyi bir iş çıkardığı için artık Bitcoin yerine başka bir kripto para birimi olan Monero’yu istemeye başladı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu