FED’in faiz kararı merakla bekleniyor

FED’in faiz kararı merakla bekleniyor

Tüm dünyanın gözü FED faiz toplantısına çevrildi. Bir önceki toplantıda yapılan açıklamada ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

Bunun yanında aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurmuştu.

FED Faiz Toplantısı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

FED, bu senenin son toplantısını 14-15 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirecek. Toplantının tamamlanmasından sonra merakla beklenen karar açıklanacak. FED toplantısına yönelik Türkiye saati ile genel olarak akşam saatlerinde açıklama yapılıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Faiz artırım takvimini öne çekme ihtimalini güçlendirmesi açısından ABD enflasyon verisi ve ABD istihdam verisi kritik bir öneme sahip.

14-15 Aralık tarihlerinde yapılacak olan Fed toplantısından çıkacak sonuçlar, piyasalar açısından son derece önemli olacak.
Fed Başkanı Jerome Powell, birkaç gün önce yaptığı açıklamalarda bu toplantıya dikkat çekerek, varlık alımı azaltımı (tapering) hızının artırılmasının değerlendirileceğini ifade etmişti.

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) yapılan açıklamalarda, para politikasına dair kararların oy birliğiyle alındığı dile getirildi.

ABD Merkez Bankası (FED), kasım ayında beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmedi ve % 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

FED, bu sene son kez yapılacak toplantıda belirlenecek faiz oranı ile piyasalara yön verecek. FED Başkanı Jerome Powell 15 Aralık Çarşamba akşamı TSİ ile 21.00’da açıklama yapacak.