Fed’den Quarles Stablecoinlerle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Fed’den Quarles Stablecoinlerle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Federal Rezerv Sistemi Guvernörler Kurulu üyesi olarak son kez halka açık bir şekilde konuşan Randal Quarles, FED‘i düzenleyicileri stablecoinler üzerinde kısıtlama uygulamaya çağırdı.

2 Aralık’ta Amerikan Girişim Enstitüsü‘nde yaptığı konuşma için hazırlanan bir açıklamada Quarles, düzenlemelerin dijital varlık alanında, özellikle de stablecoinler söz konusu olduğunda, yeniliği engelleyebileceği endişesini dile getirdi. Fed başkanına göre, Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun Kasım ayı raporundaki stablecoin düzenlemesine ilişkin bazı yaklaşımlar, “cüzdan sağlayıcılarının ticari kuruluşlarla olan bağlantılarını sınırlamak” da dahil olmak üzere gereksiz.

“Dijital olmayan varlıklar için ihtiyaç duyduğumuzdan çok daha kısıtlayıcı olan böyle bir sınırlamanın düzenleyici çıkarlarını ne yönde artıracağı hiç de net değil.”

Quarles, 8 Kasım’da, 2017’den beri hizmet verdiği Federal Rezerv’deki görevinden istifa etti. Aralık ayının sonuna kadar Guvernörler Kurulu’nda olacak ve bu noktada yedi düzenleyiciden oluşan grup için büyük olasılıkla üç boş koltuk olacak.

Quarles, Fed’de geçirdiği süre boyunca, federal kurumların kripto pazarını denetlemek için bir çerçeve oluşturmadan önce doğru düzenleyici yaklaşımı düşünmesi gerektiğini söyledi. 2017 boğa koşusundan önce, kripto para birimlerinin geniş çaplı kullanımının “ciddi finansal istikrar sorunları” yaratabileceğini iddia etti ve hükümetin dijital ödemeler için çözümler oluşturmak için bankalarla ortak olduğunu öne sürdü.

Quarles Perşembe günü yaptığı konuşmada, “Dijital varlıkla ilgili faaliyetler yeni olsa da, düzenleyicilerin bu faaliyetlere yalnızca teknolojinin doğası gereği farklı davranmaları gerekmiyor” dedi. “Bu faaliyetlerin ortaya çıkardığı benzersiz risklere dikkatle odaklanmalı ve vaatlerini gereksiz yere engellemekten kaçınmalıyız.” dedi.