FED üyesi Christopher Waller Bitcoin’i Dijital Altın Olarak Nitelendirdi

FED üyesi Christopher Waller Bitcoin’i Dijital Altın Olarak Nitelendirdi

ABD, kripto para endüstrisi üzerinde önemli çalışmalar yürütürken FED üyesi Christopher Waller, piyasanın amiral gemisi olarak nitelendirilen Bitcoin hakkında görüşlerini aktardı.

Kripto para topluluğu tarafından altına benzetilen BTC, FED üyesi Waller tarafından da doğrulandı. Bitcoin hakkında açıklamalarda bulunan FED Yönetim Kurulu Üyesi, söylemleri ile büyük ses getirdi.

Yaptığı açıklamalar her ne kadar şahsi görüşleri olsa da genel olarak FED’in de sıcak baktığı algısı meydana geldi. Her ne olursa olsun ABD’nin finans alanındaki en yetkili kurumundaki bir ismin şahsi görüşleri son derece önemlidir.

FED üyesi daha önce Stablecoinler için bankalarla aynı sorumlulukları taşımamaları gerektiğini dile getirmişti. Bugün de Bitcoin’i dijital altına benzetti.

Nadirlik ve üretim güçlüğü bakımından Bitcoin doğal olarak altınla kıyaslanabilir. Artan üretim zorluğu ve 2140 yılına kadar devam edecek kıtlık onun önümüzdeki dönemde daha da değerlenebileceğine işaret ediyor.

ABD’li yetkililer Çin’in aksine kripto para birimlerine karşı daha sıcak bir yaklaşım benimsemediler. Yani yakın zamanda dijitalleşmenin önemine daha fazla şahit olacağız.

Artık iki ülke bambaşka yollardan hedeflerine gidiyor. CBDC’nin önemini kabul eden ABD, kripto para ekosistemini kendine karşı bir risk olarak kabul etmiyor.

Diğer bir yandan dijital dolar için çalışmalarına devam ederken inovasyonu desteklemek için kripto para odaklı firmalara belli çerçevede özgülük alanları oluşturuyor.

Bunun yanında Çin, küresel ölçekte yankı uyandıracak bir dijital para birimi oluşturmak için tüm hızıyla çalışıyor. Dijital yuan konusunda ciddi başarı elde eden Pekin hükümeti, kendine risk olarak gördüğü kripto para ekosistemini de tamamen ülkenin dışına atmayı başardı.