FED Toplantısının Ardından Piyasalar Düştü

FED Toplantısının Ardından Piyasalar Düştü

Bu haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında dün akşam saatlerinde yayınlanan rapora göre, Fed Mart ayında faiz oranlarını artırma planına bağlı kalacak. Hareket sürpriz olmasa da, piyasalar aynı şekilde sarsıldı.

Fed Faiz Artışları Yolda

Kripto ve geleneksel piyasalar, bugünkü FOMC toplantı raporunun ve Başkan Jerome Powell‘ın ilgili basın toplantısının ardından düşüşe geçti.

Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarında bir artış önermemekle birlikte, geçen Aralık ayında yayınladığı ve varlık alımlarını Mart ayı başında fiilen sonlandırarak faiz oranlarını artırarak kademeli olarak azaltma planına sadık kalacağını duyurdu.

Hem Bitcoin hem de Ethereum, FOMC duyurusuna kadar geçen dakikalarda fiyatta yükseldi ve ardından geçen dakikalarda daha fazla sıçradı. Bitcoin, 38.000 dolardan yaklaşık 38.750 dolara sıçradı. Ethereum’un fiyat hareketi benzer bir şekilde görüntülendi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Real Bedford FC, OpenNode aracılığı ile Bitcoin’i kabul edecek

Bununla birlikte, her iki varlık da Başkan Powell’ın Soru-Cevap oturumundan önce düşmeye başladığından, piyasalardaki pozitiflik kısa sürdü. Her iki para birimi de gün içindeki kazançlarını silmiş oldu. Hisse senetleri benzer bir yol izledi: Powell’ın konuşmasının ardından hem Nasdaq hem de Dow Jones Sanayi Ortalaması keskin bir düşüş yaşadı.

Başkan Powell, Fed için Kongre tarafından zorunlu kılınan parasal hedeflerin tam istihdam ve fiyat istikrarı olduğunu vurguladı. Bu hedeflere ulaşmanın birincil yolunun faiz oranlarını değiştirmek olduğunu yineledi. Faiz oranlarının ne kadar artacağı (%0.25 bekleniyor) sorusu ise yatırımcıları ürkütmüş gibi görünüyor.