FED Toplantısına Geri Sayım Başladı

FED Toplantısına Geri Sayım Başladı

Küresel piyasalar, FED Başkanı Jerome Powell‘ın açıklayacağı faiz kararına kilitlenmiş durumda. ABD’de enflasyon rakamlarının 6.8 olarak açıklanmıştı. Şimdi dikkatler toplantıdan çıkacak faiz kararında. Peki FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak? Faiz toplantısından çıkan karar saat kaçta açıklanacak?

Döviz kurlarındaki sürekli değişkenliğin ardından gözler FED’in aralık ayı faiz kararını açıklanacağı tarihe çevrildi. Bu yıl sonuncusu yapılacak olan toplantıda belirlenecek faiz oranıyla piyasalar yön bulacak. Peki FED faiz toplantısı ne zaman yapılacak, karar saat kaçta açıklanacak?

Toplantının 14-15 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacağı düşünülüyor. FED faiz kararının 14 Aralık’ta saat 21:00’den sonra açıklanması bekleniyor.

Son Toplantıda Ne Karar Alındı?

FED son toplantısını 4 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirdi. ABD Merkez Bankası, kasım ayında yaptığı açıklamada beklendiği üzere politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığına sabitledi. Aylık 120 milyar dolar civarında varlık alım programında 15 milyar dolar civarında azalışa gidileceğini duyurmuştu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Powell Stablecoinler Hakkında Ne Dedi?

Enflasyon Artarsa Faiz Artırım İhtimali Doğacak

Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya devam etmesi ve faiz artırımına gitmesi ihtimali altın fiyatlarında güç kaybı yaşatıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde TÜFE Ekim ayında yıllık yüzde 6.2’ydi. Aylık bazda ise yüzde 0.9 oranında artış gözlemlenmişti. Kasım ayı enflasyonunda yıllık beklenti yüzde 6.8’e yükselirken, aylık bazda yüzde 0.7 oranında yükseliş bekleniyor. Enflasyonun bu kadar hızlı yükseldiği bir ortamda Fed’in zaman kaybetmeden faiz artırımı aksiyonu alma ihtimali de yüksek ihtimal olarak düşünülüyor.

Jerome Powell’ın Kripto Paralara İlişkin Yaklaşımı

Jerome Powell daha önce yaptığı bazı konuşmalarda şunları söylemişti:

“Dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, sabit paralara da kripto para birimlerine de ihtiyacınız olmazdı.”…

“Onları (kripto paralar) yasaklamak gibi bir niyetim yok; ancak stabilcoinler para piyasası fonları, banka mevduatları gibidirler. Lakin bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındadırlar ve düzenlenmeleri gerekir.

Jerome Powell kripto paralara ilk yaklaşımlarını yavaş yavaş yumuşatmaya başlamış durumda. Düzenleyici etkisi oluşturma yolunda bazı adımlar atıldığı ve birkaç farklı kurumla işbirliği kurulduğu da geçtiğimiz günlerde gündem olmuştu. Jerome Powell’ın açıklaması beklenen faiz kararının kripto para piyasalarını nasıl etkileyeceği büyük merak konusu.

Konu hakkında detayları takip etmek ve bilgi sahibi olmak için @StevedaNews ve @Stevedabitcoin twitter hesaplarımızı takip edebilir; her sabah canlı yayınlarımızı izleyebilirsiniz.

Canlı yayınlarımızı kaçırırsanız STEVEDABITCOIN YouTube kanalımızdan yayınlanan videoları izleyebilirsiniz.