Finans HaberleriHaberler

FED Toplantısı İçin Geri Sayım Başladı

Küresel piyasalar yeni haftada Fed'e odaklandı. Yatırımcıyı yakından ilgilendiren FED faiz kararı hakkında detaylı bilgilere bir göz atın.

FED faiz kararı için kritik güne girildi. ABD Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararı yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor.

FED faiz kararı toplantısının bugün TSİ 20.00 itibariyle başlaması bekleniyor. Bu hafta ABD gündeminin odağında TÜFE verileri yer aldı.

Yatırımcıların gözü, Fed’in FOMC toplantısından çıkacak faiz kararı, toplantının karar metni, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ve ABD Başkanı Biden’ın Avrupa’daki görüşmelerinden gelecek haber akışına çevrildi.

Toplantı sonrası Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalarda ipuçları aranacak. Analistler, beklentileri geride bırakan enflasyon verisinin piyasalardaki belirsizlikleri artırdığını söylüyorlar.

28 Ocak 2021‘den itibaren geçerli olmak üzere  Fed faiz kararını  %0,10‘da tutmak için oybirliğiyle karar verdi. Nisan ayı  için planlanan toplantıya kadar olan sürede faiz artırımı sabit kalarak gözler Haziran ayında yapılacak olan toplantıya çevrildi.

Her ayın belli tarihlerinde yapılan toplantıdan çıkacak faiz kararı tüm kamuoyuna duyuruluyor. Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası toplantısına kilitlenirken en son açıklanan kararda Fed, politika faizini değiştirmeyerek 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

ABD’de Mayıs 2020‘de %0,1 Nisan 2021’de %4,2 olan tüketici enflasyonu Mayıs 2021’de %5‘e yükseldi.

Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının beklendiğini ifade eden analistler, faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesini bekliyor.

ABD’de hafta içinde dış ticaret açığı 68,9 milyar dolara geriledi. Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni 86,4‘e yükseldi. Söz konusu gelişmelerle karışık bir seyir izleyen New York borsasında, haftalık bazda Nasdaq endeksi %1,85 ve S&P 500 endeksi %0,41 değer kazanırken, Dow Jones endeksi de %0,80 değer kaybetti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu