Fed Saniyede 1,7 Milyon İşlem Yapan Dijital Dolar Tasarlıyor

Fed Saniyede 1,7 Milyon İşlem Yapan Dijital Dolar Tasarlıyor

Çin’in dijital yuan olarak bilinen merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmesine karşı yarış devam ederken, ABD Federal Rezervi, iki testten birinde 1,7 milyonu işlem yapmayı başaran ABD dijital doları tasarımını test etme konusunda bir başarıya imza attı.

Geçen Perşembe günü yayınlanan bir rapor, Boston Fed ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) arasında bir işbirliği olarak yürütülen araştırmanın ilk bulgularını sağladı. 

‘Project Hamilton’ olarak adlandırılan rapor, ‘OpenCBDC‘ adlı açık kaynaklı araştırma yazılımı kullanılarak geliştirilen bir CBDC için teorik olarak yüksek performanslı ve esnek bir sistem ortaya çıktığını açıklıyor.

Fed’in Raporuna göre, CBDC için saniyede 1,7 milyon işlem gerçekleştirebilen bir kod tabanı üreten çekirdek işleme motoru oluşturuldu. Fed’e göre, işlemlerin büyük çoğunluğu iki saniyeden daha kısa bir sürede uzlaştırma kesinliğine ulaştı.

Boston Fed Başkan Yardımcısı Jim Cunha, “Gelişmekte olan teknolojilerin bir CBDC’yi nasıl destekleyebileceğini ve hangi zorlukların devam ettiğini anlamak kritik önem taşıyor” dedi.

Cunha, konuşmalarının devamında “MIT ve teknoloji uzmanlarımız arasındaki işbirliği, bir CBDC tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan ölçeklenebilir bir CBDC araştırma modeli yarattı.” İfadelerini kullandı.

Fed, CBDC işlemcisinin tasarımının da GitHub’da yayınlandığını açıkladı. Boston Fed’e göre, Hamilton Projesinin ikinci aşaması, politikacıların gerçek bir CBDC’yi nasıl uygulayabileceklerini içerecek şekilde tasarımda esnekliğe izin vermek için OpenCBDC’nin ilk modeli nasıl geliştireceğini gösterecek.