Finans Haberleri

Fed Faizi Mi Artıracak?

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı 27-28 Mayıs tarihinde gerçekleşecek

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı 27-28 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. 27 Mayıs’ta (Yarın) gerçekleştirilecek olan toplantının Türkiye saatiyle 21:00’da sona ermesi ve arkasından kararların açıklanması bekleniyor.

FOMC ve FED!

Federal Açık Piyasa Komitesi, FOMC İngilizce adı Federal Open Market Committee olarak bilinen bir para politikası komitesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Rezerv sistematiğinde paradan kaynaklı ve açık piyasa işlemlerinden kaynaklı konuların göz önünde bulundurulduğu bu konularla alakalı sorunların tartışılıp bir sonuca ulaştırıldığı topluluktur.

Herkesin merakla beklediği bu toplantıların tarihleri her yıl FED tarafından açıklanır ve FOMC toplantılarında uygulanan para politikaları ile alakalı sorunlara çare bulunur. Buna istinaden faiz kararı ve alınacak diğer önlemler ile ilgili kararlar FOMC toplantılarında alınır.

YARIN YAPILACAK TOPLANTI, FOMC TOPLANTISI DEĞİL!

FED’in internet sitesinde yer alan tarihlere baktığımızda bir sonraki FOMC toplantısının 15-16 Haziran tarihinde yapılacağı ve bu toplantının yılda dört kez yapılan Ekonomik Öngörülerin Özeti başlığı altında olacağı belirtilmiştir.

PEKİ İLERLEYEN SÜREÇTE FAİZ KARARI GELECEK Mİ?

Dünya ekonomisinde çok sık kullanılan ‘ABD hapşırırsa dünya nezle olur.’ sözü her FED toplantısı öncesi akıllara gelir. Çünkü FED’in uzun zamandır sıfıra yakın tuttuğu faiz oranlarını daha uzun süre koruması uzmanlar tarafından beklenmiyor.

FED’İN PARA POLİTİKALARINI ENFLASYON HEDEFLERİ BELİRLİYOR

Uzun zamandır %2 hedefinde tutulmaya çalışılan enflasyonun bu rakamın üstüne çıkması doğrultusunda uzmanlar, FED’in çekinmeden faiz artırımına gidebileceğini belirtiyor. Tabii burada enflasyonun geçici olup olmadığı konusu da alınacak kararları belirleyecek en önemli faktör. Bilindiği gibi Nisan ayındaki artışı geçici kabul eden FED, faiz artırımına gitmemişti.

Yabancı basında Mayıs ayında çıkan haberlerde FED yetkililerinin tahvil alımları, kısıtlamalar ve faiz hakkında sinyalleri çok önceden vereceklerini belirtmiş, Morgan Stanley CEO’su James Gorman, ise enflasyondan dolayı FED’in bu yılın sonuna doğru ‘tapering’e başlamasını ve 2022 yılının başlarında faiz artırmasını beklediğini açıklamıştı.

PEKİ NE OLACAK?

FED politika duruşunu yakın zamanda değiştirmezse, analistler parasal sıkılaşmanın yakın zamanda gerçekleşebileceği konusunda uyarılarını yenilemekteler ve bu uyarılar piyasaları endişeye sevk etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu