Finans HaberleriHaberler

Piyasaların Beklediği Haber Geldi! FED Faiz Kararı Açıklandı!

Merakla beklenen FED faiz toplantısı sonuçlandı.

FED toplantısı ile FED faiz kararı milyonlar tarafından bekleniyordu. Küresel piyasalarda önemli bir rol oynayacak olan FED toplantısı sonuçlandı.

Pek çok kişinin yakından takip ettiği FED toplantısı bu gün gerçekleşti. Analistler, Fed’in faizlerde değişikliğe gitmesinin beklenmediğini söylüyorlardı.

FED Faiz Kararı Ne Oldu?

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Buna göre banka beklentiler dahilinde faize dokunmayarak yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed‘den yapılan açıklamada, “Ekonomik aktivite ve istihdam güçlenmeye devam etti. Ekonomi, tahvil alımlarını azaltmak için koyulan hedeflerde ilerleme kaydetti. FOMC gelecek toplantılarda ilerlemeyi değerlendirmeye devam edecek. Ekonomiyi desteklemek için tüm araçlar kararlılıkla kullanılacak. Ekonomide Covid-19 kaynaklı riskler devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Enflasyon geçici faktörler nedeniyle yükseldi. Pandemiden en fazla zarar gören sektörler henüz tam olarak toparlanmadı” denildi.

Fed, Haziran toplantısında da faizi sabit tutmuş ancak 2023‘ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini veriyordu. Fed aynı zamanda istihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözü vermişti.

Diğer FED toplantıları 21-22 Eylül, 2-3 Kasım ve 14-15 Aralık’ta yapılacak.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu