FED Faiz Kararı Açıklandı!

FED Faiz Kararı Açıklandı!

Tüm Dünya FED Faiz Kararı‘nın açıklanmasına kilitlenmiş durumda. Aralık ayının başından bu yana yüzlerce hatta binlerce haber yayınlandı. 14 Aralık 2021 günü saat 21:00 civarlarında açıklanması beklenen karar açıklanmadı. Haliyle insanların dikkati daha da FED’in vereceği karar üzerine çevrildi. FED faiz kararı nihayet açıklandı. İşte detaylar.

FED Faiz Kararı Neden Önemli?

Federal fonların gecelik faiz oranı veya “hedef faiz oranını” artırdığı zaman tetiklenen gelişmeler, ekonomik aktivitenin ve büyümenin daralmasına sebep olur. Borçlanma maliyeti yükselen bankalar, kredi, kredi kartı ve ipotek faizlerini yükselteceğinden dolayı bireysel ve kurumsal borçlanma ve harcamalar azalır; risksiz getiri oranı artacağı için de risksiz yatırım cazip hale gelir ve ticari yatırımlar daralır; ayrıca faiz artışının etkisiyle Amerikan dolarının değerinin diğer paralara nazaran yükselmesinin sonucu olarak ithalat yükselir, ihracat daralır ve Amerika’nın dış ticaret açığı artar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Para Piyasası Genel Analiz (Bitcoin BTC Analiz) 69.Yayın

Faiz artış oranı ne kadar yüksek olursa ekonomiye etkisi de o kadar sert ve yıkıcı hale gelir. Reel sektörde faiz artışının etkileri en az 6 ayda hissedilirken, hisse senedi, tahvil ve döviz piyasaları faiz artışına çok kısa sürede tepki verir. Finans sektöründe artan faiz gelirleri sonucunda karlılık artar.

Beklenen Karar Neydi?

Fed’in politika faizlerini sabit tutması, tahvil alımlarını daha erken durduracağını açıklaması, faiz oranlarını artırmaya başlayacağına işaret etmesi bekleniyor. Vadeli kontratlar Mart ayına kadar tahvil alımlarının durdurulmasını ve faiz oranlarında Mayıs veya Haziran’da yüzde 0,25 artışı, yıl sonuna kadar ise faizlerin yüzde 0,75’e yükselmesini fiyatladı.

Faiz Artışı Erkene Alınabilir

FT’nin Chicago Üniversitesi İşletme Okulu ile birlikte düzenlediği ankete göre, ekonomistlerin yüzde 60’ı, 2022’nin ilk yarısında Fed’den faiz artışı bekliyor. Üç ay önceki ankette bu oran sadece %20’ydi. Anket sonuçları, son üç ayda tabloda sert bir değişiklik olduğunu gösteriyor.

FED Faiz Kararı Ne Oldu?

Beklenen FED faiz kararı nihayet açıklandı. FED Faizi değiştirmedi.

ABD Merkez Bankası FED, politika faizini %0 ve %0,25 aralığında sabit tuttu. FED varlık alımlarını aylık 30 milyar dolar azaltacak.

Varlık alım programının 2022 Mart’ta sonlanması söz konusu olacak.

Faiz üyelerinin Tahminleri ise  2022’de üç faiz artışı, 2023’te üç faiz artışı öngördü.

FED ABD Ekonomisi 2022 büyüme tahminini %3.8’den %4.0’e çıkardı.

FED ABD Ekonomisi 2023 büyüme tahmini %2.5’ten %2.2’ye düştü.

FED ABD Ekonomosi Uzun vadeli büyüme beklentisini %1.8’de korudu.

Uzman Yorumları İçin…

FED faiz kararı hakkında detayları takip etmek ve bilgi sahibi olmak için @StevedaNews ve @Stevedabitcoin twitter hesaplarımızı takip edebilir; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sabah saat 10:30’da canlı yayınlarımızı izleyebilirsiniz.

Canlı yayınlarımızı kaçırırsanız STEVEDABITCOIN YouTube kanalımızdan yayınlanan videoları izleyebilirsiniz.