FED Başkanı Powell, Faiz Artışını Bu Ay İçin Uygun Olarak Nitelendirdi

FED Başkanı Powell, Faiz Artışını Bu Ay İçin Uygun Olarak Nitelendirdi

Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, bugün ABD‘li milletvekillerine, ABD Merkez Bankası‘nın yüksek enflasyon, sıkı bir işgücü piyasası ve güçlü ekonomik talep nedeniyle üç yıldır ilk kez bu ay faiz oranlarını artırma yolunda olduğunu söyledi.

Powell; “Enflasyon %2’nin oldukça üzerinde ve güçlü bir işgücü piyasası ile, bu ayın sonunda yapacağımız toplantıda federal fon oranı hedef aralığını yükseltmenin uygun olacağını umuyoruz.” dedi. Powell hazırladığı sözlerde raporu Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine teslim etmeyi planladığını yazdı.

Merkez bankasının Şubat ayındaki en son Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) sonra böyle bir sonucu ima etmesinin ardından pek çok trader Mart ayında olası bir faiz artırımı fiyatlandırmış olsa da herhangi bir faiz artırımının boyutuyla ilgili ne karar verileceği hakkında sorular devam ediyor.

Powell, uygun olacağını düşündüğü faiz artırımının boyutunu belirtmedi.

FedWatch’a Göre Piyasalar Umutlu

Chicago merkezli CME Group‘un FedWatch aracı, vadeli işlem traderlarının, birçoğunun sadece bir hafta önce çok muhtemel olduğunu düşündüğü yarım yüzde puanının aksine, çeyrek yüzde puanlık bir artış için yüzde 90’lık bir şans gördüklerini gösteriyor.

Merkez bankası, şu anda kırk yılın en yüksek seviyesinde olan enflasyon konusunda endişeli; ancak Powell, arz kısıtlamaları hafifledikçe, mali teşvik ve sıkı para politikasının daraltıcı etkileri nedeniyle talep ılımlılaştıkça enflasyonun bu yıl azalacağını tahmin ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Vodafone Blockchain Tabanlı Platformunu Duyurdu

Powell; Enflasyon beklentileri ve enflasyonun kendisi üzerinde bir dizi faktörden kaynaklanan olası yukarı yönlü baskı risklerine karşı dikkatliyiz. Daha yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için politika araçlarımızı uygun şekilde kullanacağız.” dedi.

Powell, Ukrayna’dan da bahsetti ve savaşın ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin “son derece belirsiz” olduğunu söyledi.