FED başkanı Jerome Powell, Kriptonun ABD’de Finansal İstikrarı Bozmasından Endişe Etmediğini Söyledi

FED başkanı Jerome Powell, Kriptonun ABD’de Finansal İstikrarı Bozmasından Endişe Etmediğini Söyledi

ABD Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, devlet kurumunun kripto alanındaki gelişmeleri izlemeyi düşünmesi gerektiğini, ancak kripto para birimlerini ABD pazarları için bir finansal istikrar endişesi olarak görmediğini ima etti.

Salı günü Wall Street Journal muhabiri Michael Derby‘den gelen kriptoyla ilgili bir soruyu ele alan Powell, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun 1 Kasım’da yayınladığı raporun sonuçlarını destekledi. Riskleri ele almak için “acil olarak ihtiyaç duyulan” mevzuat, bankalarınkine benzer bir gözetim dedi.

Powell, “Durağan paralar, doğru bir şekilde düzenlenirlerse, finansal sistemin kesinlikle yararlı, verimli, tüketiciye hizmet eden bir parçası olabilir” dedi. “Özellikle var olan çok büyük teknoloji ağlarından biriyle ilişkilendirilirlerse, ölçeklenme potansiyeline sahipler.”

FED Başkanı Jerome Powell sözlerine şunları ekledi:

“Uygun düzenlemelere ve korumaya sahip olmayan, sistemik olarak hemen önemli olan bir ödeme ağınız olabilir. Halk, ödeme sisteminin güvenli ve güvenilir olduğundan emin olmak için hükümete ve özellikle FED’e güveniyor.”

Jerome Powell, bir sonraki FED Başkanı olmak için Senato onay duruşmasından önce Biden yönetiminin dijital varlıklar üzerindeki en son pozisyonunu destekliyor gibi görünüyordu. 2012’den beri FED’in yönetim kurulunda ve 2018’den beri başkan olarak görev yapan Powell, ABD Başkanı’nın desteğiyle 2026’ya kadar aynı görevde bulunmayı düşünüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: FED Faiz Kararı Açıklandı!

Jerome Powell Endişe Etmese de Kripto Paralara Güvenmiyor

FED Başkanı Jerome Powell, kriptonun şu anda ABD için bir finansal istikrar endişesi olmadığını söylese de, yine de spekülatif varlıklar olarak kullanılan dijital para birimlerini “riskli” ve “hiçbir şey tarafından desteklenmeyen” olarak nitelendirdi. Powell daha önce kriptoyla ilgili endişelerini dile getirmişti. “Çin gibi, varlıkları yasaklamaktan yana olmayacağını eklerken” stabilcoinlerin düzenlenmesi ihtiyacını dile getirdi.

Powell, Eylül ayında “Durağan madeni paralar para piyasası fonları gibidir, banka mevduatları gibidir, ancak bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındadırlar ve düzenlenmeleri uygundur” dedi.