Fed Başkanı Jerome Powell, Dijital Para Birimlerini Analiz Etmek İçin Uluslararası Ödemeler Bankası ile Ortaklıklarını Duyurdu

Fed Başkanı Jerome Powell, Dijital Para Birimlerini Analiz Etmek İçin Uluslararası Ödemeler Bankası ile Ortaklıklarını Duyurdu

Jerome Powell Kripto Paraları ve Piyasaları Düzenlemekteki Kararlı Duruşunu Sürdürüyor

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Rezerv Sistemi ile küresel merkez bankacılığı kuruluşu Uluslararası Ödemeler Bankası‘nın (BIS) inovasyon kolu arasındaki bir ortaklığı açıkladı.

New York Federal Rezerv Bankası‘nda bulunan New York İnovasyon Merkezi‘nin açılışında yaptığı konuşmada Powell, “hızlı inovasyonun” finans sektörünü dönüştüreceğini söyledi.

Powell; “Gelişmiş dijital teknolojilerin, makine öğreniminin, yapay zekanın ve büyük verilerin uygulanması dahil olmak üzere, hızlı inovasyon, finans sektöründe devrim yaratıyor.” dedi.

Powell, New York İnovasyon Merkezi’nin amacının “teknolojiyi analiz etmek ve küresel finansal sistemin iyileştirilmesine katkıda bulunmak” olacağını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD’de Enflasyon Yükselişini Sürdürürken Bitcoin Bir Çıkış mı?

Fed Başkanı Jerome Powell, New York İnovasyon Merkezi’nin, Bank for International Settlements‘ın dünya çapındaki merkez bankaları arasında inovasyonu teşvik etmekle görevli kolu olan BIS İnovasyon Merkezi ile ortak çalışmalar yapacağını açıkladı.

“New York İnovasyon Merkezi’nin sinerjisini artırmak, merkez bankaları ve diğer otoriteler ve kurumlar arasında diyalog, işbirliği ve bilgi paylaşımını teşvik etmek için yakın zamanda kurulan BIS İnovasyon Merkezi ile stratejik ortaklığımız olacak. Ortaklık, özellikle, merkez bankası dijital para birimleri dahil olmak üzere dijital para birimleri analizimizi destekleyecek; özellikle sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmeye odaklanarak mevcut ödeme sistemimizi iyileştirmeye yardımcı olacak ve finansal sistem denetimimize yardımcı olacak yeni araçlar sağlayacaktır.”

Birkaç hafta önce Powell, Kongre’ye kripto para birimlerini yasaklama planlarının olmadığını söylerken aynı zamanda stablecoin‘lerin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.