Finans HaberleriHaberler

St. Louis Fed Başkanı James Bullard: ”Politikalardaki Hızı Düşürmenin Zamanı Değil”

Merkez bankası yetkilisi, salgın ortadan kaldırılıncaya kadar sıkılaşmayı düşünmeyeceğini söyledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard yaptığı bir röportajda ​​salgın ortadan kaldırılıncaya kadar sıkılaşmayı düşünmeyeceğini söyledi.

Bullard, ekonominin kaydettiği ilerlemeyi kabul etti, ancak Salı günü, politikadaki baskıyı azaltmanın hala zamanının olmadığını söyledi.

Merkez Bankası yetkilisi, maliye ve para politikası yardımının yanı sıra seri aşılama çabalarının Covid-19 salgınının Mart 2020′de başlamasından bu yana büyümenin devam etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Ancak, artan enflasyonla bile, virüsün artık büyük bir tehdit oluşturmadığına dair daha net işaretler olana kadar Fed’in politika duruşunda uzlaşmacı kalması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Bullard , alımların hızının ne zaman yavaşlayacağına dair şu açıklamaları yaptı:

” Burada koniklikten bahsetmek için çok erken olduğunu düşünüyorum. Başkanın uygun olduğunu düşündüğü zaman bu tartışmayı açmasına izin vereceğiz.”

Fed’in ekonomiyi tam ve kapsayıcı istihdama döndürme hedefi bulunuyor ve enflasyon, merkez bankasının % 2 hedefinin üzerine çıksa bile önleyici faiz artırımları yapılmayacağına dair söz verildi.

Günün erken saatlerinde yatırımcı Stanley Druckenmiller , Fed’i toparlanma sürecinde politikayı fazla gevşek tuttuğu için sert bir şekilde eleştirdi. Bunun yanında merkez bankasının doların birincil rezerv para birimi olarak küresel konumunu riske attığını söyledi.

Bullard, Stanley Druckenmiller’in açıklamalarına karşı şu cevabı verdi:
“Stan’in kaç salgın geçirdiğini bilmiyorum. Bunlar o kadar sık ​​ortaya çıkmıyor. Henüz salgından tam anlamıyla çıkmadık. Salgından kurtulduktan sonra, para politikasının değişip değişemeyeceğine bakmanın zamanının geleceğini düşünüyorum.”

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ”Salgından bugün olduğumuzdan daha sağlam bir şekilde kurtulmak istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu