Faiz Oranı Artışları Bitcoin’i Ayı Piyasasına Atacak mı?

Faiz Oranı Artışları Bitcoin’i Ayı Piyasasına Atacak mı?

Popüler kripto analisti Coin Bureau, ABD Federal Rezerv‘in faiz oranlarını artırma planının ülke ekonomisi, kripto ve Bitcoin (BTC) dahil her varlık sınıfı için derin etkileri olacağını düşünüyor.

Federal Rezerv yetkilileri geçtiğimiz günlerde enflasyonla mücadele amacıyla varlık alımlarını azaltmayı ve gelecek yıl faiz oranlarını artırmayı planladıklarını belirttiler.

Yeni bir videoda, Guy takma adlı trader 1.8 milyon YouTube abonesine BTC’nin son iki yılda çok daha fazla “riskli varlık” gibi davrandığını söylüyor.

“Başka bir deyişle, portföy yöneticileri ve yatırımcılar, onu (Bitcoin) güvenli bir liman olarak değil, güçlü getiriler elde etmek için bir varlık sınıfı olarak görüyorlar.”

Analist ayrıca, Fed‘in faiz oranlarını artırmasının ardından hisse senetlerinin düşmesi durumunda Bitcoin’in de aynı şeyi izlemesinin “güçlü bir olasılık” olduğunu söylüyor.

“Bu yıl içinde gördüğümüz gibi, potansiyel azalmaya ilişkin korkular olduğunda, Bitcoin fiyatı düştü.

Dolayısıyla Fed, oranları artırma ve bu parasal teşviki dizginleme planlarına devam ederse, Bitcoin muhtemelen diğer tüm riskli varlıklarla birlikte düşecek.”

Ancak Guy, yatırımcıların oran artışlarından sonra ortaya çıkacak şiddetli fiyat hareketleriyle başa çıkmaya hazır olduğu sürece Bitcoin’in en iyi uzun vadeli enflasyon koruması olduğunu düşünüyor.

“Yeni yıla inatçı bir enflasyonla girerken, yatırımcılar cankurtaran simidi arayacaklar. Bu yüzden Bitcoin’in hala enflasyona karşı en iyi liman olduğunu düşünüyorum. Faiz artışlarından kaynaklanabilecek kısa vadeli oynaklığın üstesinden gelinebilirse, belki de uzun vadeli satın alma gücünü korumak için en iyi bahis budur.”